Netanjahu zabrał duńską premier i austriackiego kanclerza na siłownię

Netanjahu zabrał duńską premier i austriackiego kanclerza na siłownię

Wizyta na siłowni była jednym z punktów wizyty kanclerza Austrii Sebastiana Kurza i premier Danii Mette Frederiksen w Izraelu. Premier Benjamin Netanjahu chciał w ten sposób pokazać efekt działania "zielonych przepustek" dla osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi. Szefowie trzech rządów omawiali współpracę przy produkcji nowych szczepionek.

Premier Izraela zabrał szefową duńskiego rządu Mette Frederiksen i austriackiego kanclerza Sebastiana Kurza do siłowni w mieście Modiin. Izraelski premier chciał się pochwalić wprowadzonym w tym kraju systemem "", pozwalających osobom zaszczepionym przeciwko COVID-19 lub tym, które przeszły infekcję koronawirusową, na wstęp między innymi właśnie na siłownie czy baseny.

Przepustka jest ważna przez sześć miesięcy od terminu otrzymania drugiej dawki szczepionki. Pozwala także uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i religijnych, a także przebywać w hotelach i w synagogach.

Benjamin Netanjahu, Sebastian Kurz i Mette Frederiksen na siłowniPAP/EPA/AVIGAIL UZI / POOL

W Izraelu szczepienia postępują najszybciej na świecie. Według czwartkowych danych ministerstwa zdrowia, pierwszą dawkę preparatu przyjęła już ponad połowa populacji tego państwa, drugą - około 38 procent.

Netanjahu zapewniał, że "w cztery, pięć tygodni" uda się w Izraelu zaszczepić "wszystkie osoby powyżej 50 lat". -W Izraelu za osiem tygodni wszyscy powyżej 16. roku życia będą już zaszczepieni, z wyjątkiem tych, którzy z różnych przyczyn tego odmówią - mówił.

Premier 21 lutego sam odwiedził jedną z siłowni w Petach Tikwa w izraelskim Dystrykcie Centralnym. Towarzyszył mu minister zdrowia Juli Edelstein.

Premier Izraela pod koniec lutego odwiedził jedną z siłowni, która wznowiła funkcjonowanieEPA/Tal Shahar

Sojusz trzech krajów

Kanclerz i premier przylecieli do , aby porozmawiać o współpracy przy produkcji i rozwoju szczepionek przeciwko COVID-19 nowej generacji. Szefowie rządów trzech państw podpisali porozumienie w tej sprawie, zakładające między innymi powstanie wspólnego funduszu badawczo-rozwojowego. Podkreślono, że wspólne działania mają przygotować Izrael, Austrię i Danię na ewentualne kolejne pandemie czy inne zagrożenia zdrowotne.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Sebastian Kurz, Benjamin Netanjahu i Mette Frederiksen na konferencjiOLIVIER FITOUSSI/EPA/PAP

skrytykowało wcześniej francuskie ministerstwo spraw zagranicznych, według którego państwa powinny opierać swoją politykę szczepionkową na filarach unijnych. Kurz krytykował natomiast działania Unii dotyczące szczepionek, zarzucał im powolność i deklarował, że jego kraj nie chce być zależny w tej sferze od Brukseli.

- Musimy współpracować w tej sprawie w ramach Unii Europejskiej (…), ale musimy też współpracować w skali globalnej - odpierał francuskie argumenty austriacki kanclerz. Określił on Izrael jako "pierwszy kraj na świecie, który udowodnił, że można pokonać wirusa".

Kolejka do szczepień w Tel AwiwieMostafa Alkharouf/Anadolu Agency/ABACA/PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/AVIGAIL UZI / POOL