"Odkryjemy, jak funkcjonuje ten brutalny świat". NASA ogłasza misje badawcze na Wenus

"Odkryjemy, jak funkcjonuje ten brutalny świat". NASA ogłasza misje badawcze na Wenus

Plany dwóch nowych, pierwszych od dziesięcioleci misji badawczych na Wenus ogłosiła w środę amerykańska agencja kosmiczna NASA. Ich celem będzie zbadanie atmosfery i historii geologicznej najbliższego planetarnego sąsiada Ziemi.

NASA przeznaczy po około 500 milionów dolarów na rozwój każdego z dwóch przedsięwzięć nazwanych DaVinci+ i Veritas. - Pozwolą one społeczności naukowej na zbadanie planety, na której nie byliśmy od 30 lat - mówił, cytowany przez agencję AFP, nowy szef NASA Bill Nelson w dorocznym przemówieniu do pracowników agencji.

Jak podaje Reuters, powołując się na NASA, DaVinci+ dokona pomiarów gęstej atmosfery Wenus, aby lepiej zrozumieć jej ewolucję. Obejmie to precyzyjne badania gazów szlachetnych i innych pierwiastków. Ma ustalić, czy kiedykolwiek istniał tam ocean. DaVinci+ ma również dostarczyć pierwsze wysokiej rozdzielczości obrazy unikalnych cech geologicznych Wenus.

NASA planuje dwie misje badawcze na WenusNASA/Bill Ingalls/PAP/EPA

"Dadzą nam lepsze zrozumienie tego, jak Ziemia ewoluowała"

Zadaniem Veritas będzie opracowanie mapy planety, aby pomóc określić jej historię geologiczną i wyjaśnić dlaczego rozwinęła się inaczej niż Ziemia. "Misja prześledzi ukształtowanie terenu na większości powierzchni planety, aby stworzyć trójwymiarową rekonstrukcję topografii i potwierdzić, czy wciąż obecne są tam procesy tektoniczne lub wulkaniczne" - wyjaśnia NASA. "Odkryjemy, jak funkcjonuje ten brutalny świat" - informuje w swojej prezentacji agencja.

Veritas ma również ustalić, czy aktywne wulkany uwalniają parę wodną do atmosfery. - Mamy nadzieję, że te misje dadzą nam lepsze zrozumienie tego, jak Ziemia ewoluowała i dlaczego obecnie nadaje się do zamieszkania, podczas gdy inne planety nie - wyjaśnił Bill Nelson.

Bill Nelson potwierdził, że Artemis 1, pierwsza misja w amerykańskim programie powrotu na Księżyc, rozpocznie się pod koniec tego roku.

Źródło zdjęcia głównego: NASA/Bill Ingalls/PAP/EPA