Ostrzeżenia IMGW dla kilku regionów. Uwaga na porywisty wiatr

Ostrzeżenia IMGW dla kilku regionów. Uwaga na porywisty wiatr

Ostrzeżenia przed porywistym wiatrem wydano w piątek dla ponad połowy kraju. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje dla okolic: Suwałk, Białegostoku, Łomży, Olsztyna, Elbląga, Trójmiasta, Słupska, Koszalina i Świnoujścia. Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydano natomiast dla województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubelskiego oraz części wielkopolskiego, łódzkiego i lubelskiego. 

Silnie wieje już od czwartkowego popołudnia. Jak na bieżąco informowało IMGW największą prędkość wiatru zanotowano wówczas na Rozewiu - było to prawie 25 m/s (90 km/h).

Pomorski Alarm Pogodowy zamieścił mapę maksymalnych porywów wiatru, zarejestrowanych do godziny 06:00 na stacjach pomiarowych IMGW.

Osobny komunikat o silnym wietrze na Warmii i Mazurach w piątek osiągającym ponad 80 km na godzinę informują synoptycy z IMGW w Białymstoku. Jak podają, silny wiatr będzie utrzymywał się do godzin wieczornych a w porywach może osiągać do 100 km/h.

Komunikat dotyczy całego województwa warmińsko-mazurskiego i powiatów: bartoszyckiego, braniewskiego, działdowskiego, Elbląga, elbląskiego, ełckiego, giżyckiego, gołdapskiego, iławskiego, kętrzyńskiego, lidzbarskiego, mrągowskiego, nidzickiego, nowomiejskiego, oleckiego, Olsztyna, olsztyńskiego, ostródzkiego, piskiego, szczycieńskiego, węgorzewskiego.W komunikacie podano, że cały czas wieje wiatr o średniej prędkości od 20 km/h do nawet 35-45 km/h, porywisty. Do tej pory najwyższe porywy zanotowano głównie w północnych i centralnych powiatach i wyniosły one: Olecko 23,4 m/s (84 km/h), Kętrzyn 23,1 m/s (83 km/h), Mikołajki 21,4 m/s (77 km/h), Nowa Pasłęka 20,5 m/s (74 km/h), Lidzbark Warmiński 19,9 m/s (72 km/h). W innych miejscach porywy osiągały od 55 km/h do 70 km/h.
Silny wiatr będzie się jeszcze utrzymywał do wieczora i w porywach lokalnie może osiągać 90-100 km/h.

W piątek rano na wschodzie przewidywane są opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W tej części Polski najchłodniej ok. 2 stopni, cieplej - w centrum do 4 st. i do 5 na zachodzie.

Temperatura w południe będzie się wahać od 3 st. C na Lubelszczyźnie i Podhalu do 9 stopni na zachodzie. W centrum do 6 stopni.

Po południu duże zachmurzenie z większymi przejaśnieniami. Wiatr umiarkowany i silny, w porywach do 100 km/h na Lubelszczyźnie i Podhalu oraz do 95 km/h nad morzem. Na pozostałym obszarze kraju nie przekroczy 70 km/h.

Wieczorem porywy wiatru na wschodzie również do 70 km/h, natomiast w centrum oraz nad morzem do 55 km/h. W górach może spaść śnieg. Temperatura na zachodzie 4 stopnie, na wschodzie do 1 st.C.

W nocy na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Na północnym wschodzie i południu okresami duże. Temperatura od -2 st.C na wschodzie i w centrum do 2 stopni nad morzem.

- Porywisty północno-zachodni wiatr będzie słabł w nocy - wskazała synoptyk IMGW Ilona Bazyluk.