Posiedzenie klubu PiS. Była mowa o nepotyzmie, głównym tematem Polski Ład

Posiedzenie klubu PiS. Była mowa o nepotyzmie, głównym tematem Polski Ład

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wyjazdowego posiedzenia klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że wdrażanie uchwały sanacyjnej w sprawie nepotyzmu musi być kontynuowane - wynika z wypowiedzi uczestników spotkania, z którymi rozmawiała Polska Agencja Prasowa. Według PAP prezes PiS mówił też o Polskim Ładzie, podkreślając, że daje on przełomową możliwość rozwoju Polski. Apelował również do polityków o promocję szczepień przeciw COVID-19 - dodaje agencja.

Klub Prawa i Sprawiedliwości zebrał się w piątek po południu na wyjazdowym posiedzeniu pod Warszawą. W czasie posiedzenia pojawiła się m.in. kwestia uchwały sanacyjnej przyjętej na niedawnym kongresie PiS, mającą na celu walkę z nepotyzmem. - Szef (Jarosław Kaczyński - red.) mówił, że ta uchwała to twarda konieczność i że musimy kontynuować jej wdrażanie - powiedział jeden z rozmówców Polskiej Agencji Prasowej.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki pytany przez dziennikarzy o temat nepotyzmu, przyznał, że został on poruszony na spotkaniu, ale "tylko jako przypomnienie i jakby uściślenie jeszcze pewnych szczegółów".

Podczas kongresu PiS, który odbył się na początku lipca, zakładająca, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych państwowych spółek. Zakaz dotyczy też zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS. W uchwale zaznaczono, że zakazy nie obejmują osób, które zostały "zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej".

Jarosław Kaczyński zmierza na piątkowe posiedzenie klubu PiSPAP/Radek Pietruszka

Polski Ład głównym tematem

Jak przekazał Terlecki oraz rzeczniczka PiS Anita Czerwińska, dominującym tematem piątkowego posiedzenia klubu była realizacja programu Polski Ład, w tym pakietu rolniczego. Jak relacjonowała Czerwińska, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, iż już niebawem do konsultacji zostanie złożony cały pakiet kolejnych projektów ustaw związanych z Polskim Ładem. Poinformowała też, że gościem posiedzenia klubu był unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. - Opowiadał o tej rolnej części Polskiego Ładu - dodała.

- Prezes podczas wystąpienia podkreślał wagę Polskiego Ładu, że to istotny program, daje przełomową możliwość rozwoju Polski, i że dzięki niemu ogromne pieniądze mogą trafić do samorządów - powiedział PAP jeden z uczestników spotkania. - (Prezes PiS) zaznaczył, że niezbędna jest jeszcze większa aktywność parlamentarzystów w terenie, spotkania z mieszkańcami i pokazywanie korzyści z wprowadzenia tego programu - dodał rozmówca agencji.

Klub PiS zebrał się w piątek po południu na wyjazdowym posiedzeniu pod Warszawą.PAP/Radek Pietruszka

- Teraz będziemy rozmawiać o szczegółach, rozmaitych kwestiach wdrażania już tych projektów i pomysłów, a także o ustawach, które trafią do Sejmu - mówił Ryszard Terlecki. Zaznaczył jednocześnie, że nie są przewidziane dodatkowe posiedzenia Sejmu w tej sprawie. - Chcemy żeby ustawy trafiały do Sejmu w tym czasie, w którym Sejm będzie troszkę mniej aktywny, ale żeby we wrześniu już były gotowe i żeby od pierwszego posiedzenia (po wakacjach - red.) już z nimi ruszyć - powiedział. Dodał, że w tej chwili złożonych jest już kilkaset wniosków. - Ważne jest, żeby samorządowcy mieli świadomość, że to jest pierwsza transza, w pewnym sensie program pilotażowy. Tak będzie również w drugiej transzy, jesienią tego roku, a wiosną kolejne, które będą przynosić możliwość realizowania kolejnych inwestycji - zapowiedział.

Czerwińska i Terlecki zapewnili, że wśród tematów podejmowanych podczas piątkowego spotkania klubu PiS nie pojawił się projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

Klub PiS zebrał się w piątek po południu na wyjazdowym posiedzeniu pod Warszawą.PAP/Radek Pietruszka

to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie, obniżka podatków, inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Kaczyński o szczepieniach

Prezes PiS - jak relacjonował inny uczestnik posiedzenia - zwrócił się też do polityków z apelem, aby aktywnie włączyli się w promocję programu szczepień przeciw COVID-19.

Kaczyński miał mówić, że "musimy w końcu z tą zarazą wygrać, a tylko szczepienia są drogą do tego".

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka