"Sojusznicy reżimu, zwłaszcza Rosja, starali się zablokować wysiłki pociągnięcia go do odpowiedzialności"

"Sojusznicy reżimu, zwłaszcza Rosja, starali się zablokować wysiłki pociągnięcia go do odpowiedzialności"

Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ ambasador USA przy tej organizacji oświadczyła, że Rosja blokowała próby pociągnięcia Syrii do odpowiedzialności za użycie broni chemicznej. Rosyjski ambasador nie zgodził się z tym twierdzeniem. Przekonywał, że Syria pod wpływem Moskwy "pozbyła się wszystkich swoich arsenałów broni chemicznej".

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ przeprowadzono w formie wideokonferencji. Podczas niej ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield stwierdziła, że "wszyscy wiemy, że reżim Baszara al-Asada wielokrotnie używał broni chemicznej". - Dlaczego więc rząd Syrii nie został pociągnięty do odpowiedzialności? - pytała.

Wojna w SyriiATEF SAFADI/EPA/PAP

- Odpowiedź jest niestety prosta. Reżim Asada próbował uniknąć odpowiedzialności, utrudniając niezależne śledztwa i podważając rolę i pracę Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) - dodała amerykańska dyplomatka. Jej zdaniem "sojusznicy reżimu, zwłaszcza Rosja, również starali się zablokować wszelkie wysiłki pociągnięcia reżimu Baszara al-Asada do odpowiedzialności".

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-GreenfieldPAP/EPA/JUSTIN LANE

- Rosja broniła reżimu Asada pomimo [przeprowadzonych przez Syrię - przyp. red.] ataków bronią chemiczną, torpedowała prace OPCW i podważyła wysiłki w celu pociągnięcia reżimu Asada do odpowiedzialności za użycie przez niego broni chemicznej i wiele innych okrucieństw - podkreśliła Thomas-Greenfield.

Rosyjski ambasador przy ONZ: za radą Rosji Syria w dobrej wierze przyłączyła się do OPCW

Jej rosyjski odpowiednik Wasilij Nebenzia zaprzeczył tym oskarżeniom i zapewniał, że "za radą Rosji Syria w dobrej wierze przyłączyła się do OPCW i pozbyła się wszystkich swoich arsenałów broni chemicznej".

Według ONZ, która w przeszłości oskarżała Syrię o ataki chemiczne, Damaszek nadal nie odpowiedział na 19 pytań zadawanych od lat na temat obiektów, które mogłyby zostać użyte do produkcji lub składowania broni chemicznej. Syria - twierdząc, że działa zgodnie z prawem międzynarodowym - odrzuciła wszystkie oskarżenia wysuwane przez Zachód.

Opublikowany w 2019 roku końcowy raport ONZ w sprawie użycia broni chemicznej w syryjskiej Dumie w 2018 roku stwierdził, że na miasto to zrzucone zostały dwa pojemniki zawierające chlor, w wyniku czego zginęły 43 osoby. Wcześniej, według ONZ, syryjskie siły rządowe trzykrotnie użyły broni chemicznej przeciwko ludności cywilnej.

Źródło zdjęcia głównego: ATEF SAFADI/EPA/PAP