Spędzili ponad tysiąc dni w chińskim więzieniu. Kanadyjczycy wrócili do ojczyzny

Spędzili ponad tysiąc dni w chińskim więzieniu. Kanadyjczycy wrócili do ojczyzny

Kanadyjczycy Michael Spavor i Michael Kovrig wrócili w sobotę z Chin do ojczyzny - poinformowała kanadyjska telewizja CTV. Mężczyźni od grudnia 2018 roku byli więzieni przez chińskie władze pod zarzutem szpiegostwa. Zwolniono ich dopiero po wypuszczeniu z aresztu domowego w Kanadzie wiceprezes chińskiego koncernu Huawei, Meng Wanzhou.

Spavor i Kovrig przylecieli w sobotę rano czasu lokalnego na lotnisko w Calgary samolotem kanadyjskich sił powietrznych. Podczas lotu towarzyszył im ambasador Kanady w Pekinie Dominic Barton, a na lotnisku powitał ich premier Kanady Justin Trudeau.

W piątek Trudeau Jak przekazała CTV zrobił to dopiero, gdy samolot ze Spavorem i Kovrigiem na pokładzie opuścił chińską przestrzeń powietrzną.

Ekstradycja wiceprezes Huawei

Wcześniej sąd w Vancouver zakończył postępowanie ekstradycyjne wobec wiceprezes chińskiego koncernu Huawei Meng Wanzhou. Kobietę zatrzymano w Kanadzie w grudniu 2018 roku na wniosek władz USA. Od tego czasu przebywała w areszcie domowym. Amerykańscy prokuratorzy zarzucali jej oszustwa finansowe, które mogły również prowadzić do złamania sankcji przeciwko Iranowi. W piątek sąd w Nowym Jorku zatwierdził, po porozumieniu się stron, warunkowe zawieszenie postępowania będącego podstawą do ewentualnej ekstradycji.

Samolot wywożący dwóch Kanadyjczyków z Chin wystartował niemal w tym samym momencie, w którym w powietrze wzniosła się maszyna wioząca Meng do Chin - informuje CTV.

Meng Wanzhou odleciała do ChinBOB FRID/PAP/EPA

Kanadyjczycy oskarżani o szpiegostwo

Przedsiębiorca Spavor i pracujący dla organizacji pozarządowej były dyplomata Kovrig zostali zatrzymani w Chinach kilka dni po aresztowaniu Meng na lotnisku Vancouver. Obaj zostali w tym roku osądzeni za rzekome szpiegostwo: Spavorowi wymierzono karę 11 lat więzienia, wyrok w sprawie Kovriga jeszcze nie zapadł

Michael Spavor Reuters

Michael KovrigReuters

Władze Chin utrzymywały, że między zatrzymaniem Kanadyjczyków i Meng nie ma związku, ale wyraźnie dawały do zrozumienia, że uwolnienie wiceprezes Huawei pomogłoby też Spavorowi i Kovrigowi - zauważa CTV.

Będące podstawą zwolnienia Meng porozumienie między prokuratorami z amerykańskiego ministerstwa sprawiedliwości i prawnikami Huawei było poprzedzone wielotygodniowymi negocjacjami, w których uczestniczyli również przedstawiciele rządu Kanady - informuje telewizja.

Źródło zdjęcia głównego: Reuters