Szczepionka na COVID-19 dla norek? Ministerstwo opublikowało oświadczenie

Szczepionka na COVID-19 dla norek? Ministerstwo opublikowało oświadczenie

obecnie nie może być stosowana ani u norek, ani u innych zwierząt domowych - takie informacje przekazał resort.

Ministerstwo dodało, że razem z naukowcami z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego (PIWet-PIB) w Puławach na bieżącą śledzą oraz analizują możliwość zastosowania szczepionek przeciwko COVID-19 u zwierząt domowych oraz norek.

Na stronie rządowej czytamy, że z informacji przekazanych dyrektorowi PIWet-PIB wynika, że nadal trwają badania nad rozwojem szczepionki przeciwko koronawirusowi oraz jej potencjalnej skuteczności u zwierząt.

"Na tym etapie nie można jeszcze podać precyzyjnej i wiążącej informacji o poziomie skuteczności preparatu" - przekazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Resort przekazał, że razem z PIWet-PIB podzielają opinię firmy, która prowadzi badania nad szczepionką, że "zarażenie norek SARS-CoV-2 skutkowało powstaniem nowych wariantów wirusa i zagrożeniem dla zdrowia ludzi oraz bezpośrednim wpływem na wystąpienie choroby u norek, ukazując tym samym pilną potrzebę podejścia do zakażenia u norek hodowlanych jako do całościowej kontroli nad chorobą".

W związku z tym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi podjęło odpowiednie działania, które polegały na opracowaniu i wdrożeniu aktów prawnych zgodnych z rekomendacji m.in. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). W komunikacie podkreślono, że naczelną zasadą weterynaryjną jest ochrona zdrowia publicznego.