Tomasz Szwejgiert - kim jest? Dziennikarz miał być podsłuchiwany przez system Pegasus

Tomasz Szwejgiert - kim jest? Dziennikarz miał być podsłuchiwany przez system Pegasus

"Potwierdzamy dwa nowe przypadki włamań z użyciem w Polsce" - napisał we wtorek 25 stycznia na Twitterze John Scott-Railton z Citizen Lab. Pierwszym wymienionym był z . Z danych agencji Associated Press wynika, że był on kilkukrotnie zhakowany w maju 2019 roku - na kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi.

Zobacz wideo Kiedy powstanie komisja śledcza ws. Pegasusa? Zgorzelski: PiS liczy się z tym, że ta komisja powstanie

Drugą wspomnianą osobą jest Tomasz Szwejgiert. "Został zhakowany 21 z Pegasusem od końca marca do czerwca 2019 roku. Włamania rozpoczęły się po tym, jak on i jego współpracownicy wysłali pytania do polskiego dotyczące Kamińskiego" - napisała AP.

Tomasz Szwejgiert - kim jest?

Tomasz Szwejgiert jest zastępcą redaktora naczelnego portalu "Służby specjalne". Dziennikarz jest też współautorem kontrowersyjnej książki "Kamiński" - która jest poświęcona szefowi oraz koordynatorowi służb specjalnych

Przeczytaj więcej podobnych informacji

Tomasz Szwejgiert został zatrzymany w październiku 2020 roku przez wraz z dwiema innymi osobami. - Szwejgiert, zanim został dziennikarzem pracował dla CBA. W grudniu 2017 roku został zatrzymany na podstawie pomówień dwóch gangsterów, których rozpracowywał. Od grudnia 2018 r. był na wolności i ujawnił szereg przestępstw szefów służb - mówił o sprawie Jan Piński, redaktor naczelny Wiesci24.pl i współautor książki "Kamiński".

Ze względu na nowe doniesienia kanadyjskiej grupy, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn przekazał, że "inwigilacja jest prowadzona tylko w uzasadnionych przypadkach i zgodnie z prawem". Stwierdził też , że doniesienia o "związkach Szwejgierta z tajnymi służbami są nieprawdziwe" i że został on oskarżony o poważne przestępstwa gospodarcze. Tomasz Szwejgiert powiedział agencji AP, że jest niewinny. Dziennikarz uważa, że odsiedział dwa wyroki więzienia za przestępstwa, których nie popełnił.