Tusk: Od decyzji premiera zależy życie dziesiątek ludzi każdego dnia. To jest ostatni moment na działanie

Tusk: Od decyzji premiera zależy życie dziesiątek ludzi każdego dnia. To jest ostatni moment na działanie

Donald Tusk krytykował w środę bezczynność rządu w sprawie walki z pandemią COVID-19. - Dzisiaj jest ostatni moment, by premier Morawiecki powiedział, co zrobi, by uniknąć kolejnych tragicznych danych każdego dnia - podkreślił szef PO. W jego ocenie "od decyzji premiera zależy życie dziesiątek ludzi każdego dnia".

Przez Polskę przechodzi czwarta fala zakażeń koronawirusem. W środę resort zdrowia poinformował o . To największy bilans od kwietnia.

Średnio dziennie ponad 21 tysięcy osób zakaża się SARS-CoV-2, a w szpitalach przebywa blisko 19 tysięcy chorych na COVID-19. Pomimo znacznych wzrostów infekcji rząd nie zdecydował się na wprowadzenie żadnych dodatkowych obostrzeń.

Tusk: od decyzji premiera zależy życie dziesiątek ludzi każdego dnia

O epidemii COVID-19 i działaniach rządu w tej sprawie mówił w środę na konferencji przewodniczący PO Donald Tusk.

- Chciałbym widzieć dzisiaj premiera Morawieckiego w Warszawie i informację, że zdecydował się w końcu podjąć jakiekolwiek decyzje w sprawie pandemii - powiedział.

W jego ocenie "dzisiaj jest ostatni moment, by premier Morawiecki powiedział, co zrobi, by uniknąć kolejnych tragicznych danych każdego dnia".

- Narzędzia są w ich rękach, gotowość poparcia ze strony Platformy Obywatelskiej jest na stole. Od decyzji premiera i rządu zależy bardzo konkretnie życie dziesiątek ludzi każdego dnia. Zaniechanie rządu oznacza miesięcznie setki niepotrzebnych ofiar śmiertelnych - powiedział Tusk.

Tusk: dwa dni temu zmarło u nas więcej osób na COVID-19 niż w USA, w Brazylii, czy w Indiach

Jak mówił szef PO, "Polska jest wśród trzech państw na świecie z największą śmiertelnością bezwzględną na COVID-19".

- Dwa dni temu zmarło u nas więcej osób na COVID-19 niż w USA, w Brazylii, czy w Indiach. To daje wyobrażenie, jaki to jest dramat. Tylko Rosja i Ukraina są w podobnej sytuacji. Nie jestem w stanie tego zaakceptować - podkreślił.

Tusk: rząd abdykował, stchórzył przed pandemią

Tusk mówił też o swojej środowej rozmowie z ekspertami zdrowotnymi, także z członkami Rady Medycznej przy premierze. - Miałem okazję wczoraj rozmawiać telefonicznie, a dzisiaj bezpośrednio z członkami rady medycznej przy premierze. Głównym powodem było to, że tak naprawdę rząd nigdy nie poinformował o powodach, dla których po pierwsze nie informuje opinii publicznej, jakie to są rekomendacje, i po drugie - dlaczego nie realizuje żadnych rekomendacji rady medycznej - mówił Tusk. Dodał, że jego rozmowy z ekspertami ujawniły "bezwzględną i okrutną prawdę". - Otóż okazuje się, że konkluzje, jakie zapadają po spotkaniach rady medycznej, nie są uwzględniane przez rząd od wielu, wielu miesięcy. Jednym z najbardziej dramatycznych głosów był głos profesora Roberta Flisiaka, członka rady medycznej przy premierze. Apelował o to, aby naprawdę odpolityzować, żeby zrezygnować z jakiejkolwiek propagandy, tylko żeby zostawić lekarzom i ekspertom nadawanie kształtu decyzjom, które są niezbędne - powiedział szef PO.

Tusk ocenił, że rząd "abdykował, stchórzył przed pandemią" - Taki jest obraz ostatnich miesięcy, taki obraz wyłania się także z moich rozmów z lekarzami, profesorami, ekspertami, w tym z członkami Rady Medycznej - wyjaśnił.

Tusk: spotkanie u marszałek Witek ma cel propagandowy

Tusk komentował też spotkanie, na które zaprosiła przewodniczących klubów parlamentarnych. -Uważam, że ta inicjatywa marszałek Witek ma przede wszystkim cel propagandowy, nie mam żadnych wątpliwości. Ale ustaliliśmy z przewodniczącym klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Borysem Budką, że będzie uczestniczył w tym spotkaniu, bo chcemy wykorzystać każdą możliwą okazję, żeby dowiedzieć się, co rząd ma zamiar zrobić i żeby powtórzyć w każdym miejscu, że rekomendacje Rady Medycznej, jeżeli będą podejmowane przez rząd, będą mogły liczyć także na nasze wsparcie - powiedział.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24