Zespół trybunału w Hadze jedzie do Ukrainy. Przeprowadzi tam śledztwo w sprawie zbrodni wojennych

Zespół trybunału w Hadze jedzie do Ukrainy. Przeprowadzi tam śledztwo w sprawie zbrodni wojennych

Zespół Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze wyruszył do Ukrainy. Ma tam przeprowadzić śledztwo w sprawie popełnienia zbrodni wojennych w Ukrainie. - Wczoraj zebrałem zespół, a dzisiaj udają się do regionu - mówił w czwartek Karim Khan, naczelny prokurator MTK.

O tym, że w sprawie zbrodni wojennych, które mogły być popełnione w Ukrainie po ataku Rosji na ten kraj, Karim Khan poinformował w środę późnym wieczorem. W czwartek prokurator MTK ogłosił rozpoczęcie zbierania dowodów w sprawie.

- Wczoraj zebrałem zespół, a dzisiaj udają się do regionu - przekazał.

O podjęcie postępowania wnioskowało 39 państw

Jak poinformował w środę wieczorem Khan, śledztwo w sprawie zbrodni wojennych, które mogły być popełnione w Ukrainie, "obejmujące zarzuty o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości lub ludobójstwa dokonane w którymkolwiek regionie Ukrainy".

"Potwierdzam, że moje biuro otrzymało listy polecające od 39 państw (...) i otwiera śledztwo w sprawie sytuacji na Ukrainie (...), obejmujące zarzuty o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciw ludzkości lub ludobójstwa dokonane w którymkolwiek regionie Ukrainy" - napisał w komunikacie prokurator Khan.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV