14 koni pełni już służbę w KSP, policja chce kupić kolejne

14 koni pełni już służbę w KSP, policja chce kupić kolejne

Stołeczna policja szuka ośmiu koni, które dołączą do tych, które pełnią już służbę w KSP. Muszą być między trzecim a szóstym rokiem życia, koniecznie rasy szlachetnej lub gorącokrwistej. Muszą też zaprezentować się przed komisją, która będzie oceniać jak galopują, reagują na hałas i czy potrafią pozostać w bezruchu przez kilka sekund.

Komenda Stołeczna Policji ogłosiła przetarg na zakup ośmiu koni służbowych. Jak czytamy w dokumentacji, policja szuka zwierząt w wieku od trzech do sześciu lat, koniecznie rasy szlachetnej lub gorącokrwistej. Maść powinna być jednolita, a koń "ujeżdżony w zakresie podstawowym". Wymaga również, aby oferta zawierała środki dowodowe jak paszport zwierzęcia, aktualne zaświadczenia o szczepieniu przeciwko grypie i tężcowi i aktualne oświadczenie o odrobaczeniu.

Ważny jest również stan zdrowia zwierzęcia. W dokumencie zaznaczono, że pod względem zdrowotnym o zakwalifikowaniu konia do służby zadecyduje lekarz weterynarii (wskazany przez policję), który będzie oceniał go pod tym kątem z innymi członkami komisji.

Ocenią kłus i galop

Ale to nie wszystko. Policja wymaga, aby dostawca zaprezentował oferowanego konia nie tylko w zakresie kwalifikacji zdrowotnej, ale również walorów użytkowych. W przypadku braku takiej prezentacji, oferta zostanie odrzucona.

Na prezentacji koń będzie musiał popisać się takimi umiejętnościami jak między innymi: stęp roboczy, kłus roboczy, galop roboczy, cofnięcie, zatrzymanie i pozostanie w bezruchu przez minimum pięć sekund, praca pod jeźdźcem, reakcja na bodźce dźwiękowe (hałas typu klakson, sygnały uprzywilejowania, materiały szeleszczące) i wizualne (kolory, przeszkody, woda, zmiana podłoża, ruch elementów typu flaga, chusta, parasolka). Każdy z tych kryteriów będzie odpowiednio punktowany.

Termin składania ofert upływa 22 marca o godzinie 12. Na dostarczenie koni zwycięzca będzie miał 21 dni roboczych od daty zawarcia umowy. Przy wyborze najkorzystniejszej oferty największe znaczenie ma cena (60 procent), a potem walory użytkowe (40 procent).

Jak przekazał nam Piotr Świstak z KSP, obecnie stołeczna policja posiada 14 koni. - Akurat we wtorek został zakupiony jeden koń, czyli razem jest ich już 14. Po zakupie kolejnych, będziemy mieli 22 - podsumowuje policjant.

W grudniu stołeczna policja kupiła pierwsze :

Komenda Stołeczna Policji kupiła ekologiczne radiowozyKomenda Stołeczna Policji

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Gzell/PAP