Donald Tusk: klub KO będzie przeciw ustawie w sprawie budowy zabezpieczenia na polsko-białoruskiej granicy

Donald Tusk: klub KO będzie przeciw ustawie w sprawie budowy zabezpieczenia na polsko-białoruskiej granicy

Pełniący obowiązki przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk oświadczył po posiedzeniu klubu Koalicji Obywatelskiej, że będzie ona głosować przeciw przy rozpatrywaniu projektu ustawy o budowie zabezpieczenia na granicy Polski i Białorusi. - Będziemy oczekiwali naprawdę realnych działań od wszystkich służb i od tej władzy na rzecz uszczelnienia granic, a nie będziemy wspierali ich w takich, delikatnie powiem, dwuznacznych przedsięwzięciach i pomysłach - powiedział. Sejm przystąpił do drugiego czytania projektu w środę późnym wieczorem.

Klub KO będzie przeciw specustawie w sprawie budowy zapory na granicy z Białorusią - powiedział w środę lider PO Donald Tusk. Ocenił, że intencją władzy jest wydanie blisko 2 miliardów złotych bez żadnej kontroli. - Będziemy oczekiwali realnych działań na rzecz uszczelnienia granic - podkreślił.

W Sejmie w środę wieczorem zebrał się klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej. W obradach między innymi wziął udział pełniący obowiązki przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Według posłów KO jedną z omawianych spraw miał być projekt ustawy o . Sejmowe komisje w środę poparły projekt, a późnym wieczorem dyskusję o nim rozpoczął Sejm.

Donald Tusk: klub KO będzie przeciw specustawie w sprawie budowy zapory 

Tusk powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że PiS i rząd dostał do rąk już wszystkie możliwe instrumenty do ochrony granicy, ze stanem wyjątkowym włącznie. - A przez granicę przecieka coraz więcej ludzi. Jeśli kogoś umieją zatrzymać, to są to kobiety i dzieci (...). Chcemy szczelnej i bezpiecznej granicy, a nie znęcania się nad kobietami i dziećmi - mówił.

Jak mówił Tusk, "w poniedziałek pojawił się pomysł budowy muru, konkretnie pomysł wydania poza wszelką kontrolą miliarda sześciuset milionów złotych". - Oni nie chcą zbudować żadnego muru. Jakby chcieli, to by to zaczęli robić. Ja bym wiedział, jak to zrobić, mam trochę doświadczenia w budowaniu w Polsce różnych, bardzo czasami skomplikowanych infrastruktur - zaznaczył.

- Ten mur nie powstanie ani w ciągu roku, ani w ciągu trzech lat, bo nie jest wcale intencją zbudowanie dobrych, skutecznych zapór. Ich intencją jest robienie emocjonalnych spektakli i wydanie blisko dwóch miliardów złotych bez żadnej kontroli - lider PO.

- Będziemy oczekiwali naprawdę realnych działań od wszystkich służb i od tej władzy na rzecz uszczelnienia granic, a nie będziemy wspierali ich w takich, delikatnie powiem, dwuznacznych przedsięwzięciach i pomysłach - oświadczył. Pytany, czy KO będzie głosować przeciw specustawie w sprawie budowy zapory, odparł: - Zdecydowanie tak.

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Wojciech Olkuśnik