Iwanow: Obyśmy nie wylądowali na oddziale toksykologii

Iwanow: Obyśmy nie wylądowali na oddziale toksykologii

Portugalscy "chemicy" pod czujnym okiem swojego "profesora" w dalszym ciągu rozrabiają i łączą wszystkie polskie składniki. Czy są absolutnie pewni, że powstanie z tego mieszanka wybuchowa? Czy eksplozja nie porani ich samych, a nie drużyny nam przeciwne? 

Komentując na rzecz Sport.Interia.pl pierwszy mecz Euro 2020 pomiędzy Turcją a Włochami, wraz z byłym piłkarzem m.in. Legii Warszawa i Trabzonsporu Jackiem Cyzio od razu zauważyliśmy jeden spójny element. Gdy tylko pojawiły się wyjściowe składy, okazało się, że zarówno Roberto Mancini jak i Senol Gunes zaprosili do inauguracji turnieju dokładnie te same jedenastki, które rozpoczęły ostatnie spotkania towarzyskie obu reprezentacji.

Italia z Czechami wyszła w analogicznym zestawieniu jak w piątkowy wieczór na Stadio Olimpico w Rzymie. Jeszcze bardziej ideę stabilizacji oraz zgrywania zespołu oddała konsekwencja i filozofia Gunesa: Turcy nie grali bowiem swojego końcowego testu z żadnym mocnym przeciwnikiem, a drużyną Mołdawii. Nie szkodzi. Wyszli najlepszym składem. Bo czy w reprezentacji nie zawsze powinni grać najlepsi?

Owszem, są różne koncepcje, cele i okoliczności, ale piątkowa sytuacja udowadnia jednak, czym różni się rola selekcjonera od trenera klubowego. Mancini nie "wypadł sroce spod ogona" i jego dokonania szkoleniowca zna każdy kibic bez konieczności korzystania z wujka "Google’a" czy zaglądania do Wikipedii. Gunes był brązowym medalistą mistrzostw świata sprzed prawie 20 lat, z Korei Południowej i Japonii. Na "robocie" nie znają się chyba najgorzej. Choć i im przecież zdarzało się popełniać błędy.

Legendarny turecki trener znakomicie rozpoczął eliminacje do MŚ, wygrywając z Holandią i pokonując w Oslo Norwegię. Przeciwko Łotwie u siebie wymyślił nową koncepcję, chciał wypróbować inną strategię i zamiast cieszyć się z kompletu punktów, po marcowej części walki o Katar, nabawił się bólu głowy. Bo jego eksperyment skończył się wynikiem 3-3, choć przecież ryzyko wydawało się niewielkie. Spotkanie na własnym terenie, z outsiderem grupy, a jednak nastąpiło drobne poparzenie. Drobne na razie, bo to nie eliminacje do mistrzostw Europy, na które jedzie prawie połowa drużyn, które startują w eliminacjach. Do mundialu awansować tak łatwo nie jest.

Układ Euro, które dla nas zacznie się dziś, jest tak skonstruowany, że w pierwsze fazie można nawet nie wygrać żadnego meczu (ale trzeba też nie przegrać) i znaleźć się w kolejnej rundzie. Ale nawet w takim przypadku wypadałoby by mieć wszystkie składniki odpowiednio poukładane. Czy portugalskie laboratorium na polskiej ziemi zna już odpowiednie proporcje? Pierwiastków nie wolno łączyć jak popadnie. Wie o tym każde dziecko, które uczy się chemii w szkole podstawowej. Drobny błąd w "sztuce" i zamiast czegoś obojętnego dla naszego organizmu możemy wylądować na oddziale toksykologii.

Bożydar Iwanow, Polsat Sport