Japońska księżniczka Mako wyjdzie za kolegę ze studiów. Dwór podał datę ślubu

Japońska księżniczka Mako wyjdzie za kolegę ze studiów. Dwór podał datę ślubu

Japońska księżniczka Mako po latach kontrowersji poślubi swojego dawnego kolegę ze studiów Keia Komuro – ogłosiła w piątek agencja dworu cesarskiego. Ślub z mężczyzną z gminu pozbawi ją statusu członkini rodziny cesarskiej.

Agencja ujawniła też, że Mako, która jest bratanicą cesarza Naruhito, od kilku lat cierpi na zespół stresu pourazowego wywołany - jak twierdzi – psychicznym znęcaniem się nad nią oraz jej narzeczonym i ich rodzinami.

Para planowała ślub już w 2018 roku, ale wtedy uroczystość została odwołana. Według mediów miało to związek z doniesieniami o sporach finansowych pomiędzy matką Komuro, a jej byłym narzeczonym. Wielu Japończyków wciąż sceptycznie odnosi się do ślubu, a w mediach społecznościowych często pojawiały się pejoratywne komentarze pod adresem narzeczonych.

Księżniczka Mako i Kei Komuro na konferencji prasowej w Tokio, 3 września 2017 r.EPA/SHIZUO KAMBAYASHI / POOL

29-letnia Mako i jej rówieśnik Komuro zamierzają pobrać się 26 października i tego samego dnia zwołać konferencję prasową. Po ślubie prawdopodobnie zamieszkają w USA, gdzie Komuro pracuje w firmie prawniczej – podała japońska agencja Kyodo.

Księżniczka Mako rezygnuje z ponad miliona dolarów

Księżniczka Mako będzie pierwszą kobietą z rodziny cesarskiej w powojennej Japonii, która wyjdzie za mąż bez tradycyjnych uroczystości dworskich. Na własną prośbę (1,3 milionów dolarów) z budżetu państwa, jaka przysługuje tracącym status królewski kobietom.

Księżniczka MakoMartin Alipaz/EPA/PAP

Zgodnie z obowiązującymi regułami kobiety z rodziny cesarskiej tracą królewskie tytuły, jeśli wychodzą za mężczyzn z gminu. Odprawy mają im pozwolić na utrzymanie wysokiej stopy życia po odejściu z dworu.

Źródło zdjęcia głównego: EPA/SHIZUO KAMBAYASHI / POOL