Katowice. Wyróżnienie dla aktorki i społeczniczki. Anna Dymna pierwszą laureatką Nagrody im. Kazimierza Kuca

Katowice. Wyróżnienie dla aktorki i społeczniczki. Anna Dymna pierwszą laureatką Nagrody im. Kazimierza Kuca

- Mam Kutza! - cieszyła się, odbierając nagrodę. - Szczęśliwa jestem, wszystkim dziękuję. Nie damy się! Mówmy prawdę, cieszmy się życiem i róbmy coś takiego, żeby ten świat był lepszy dodała.

Oprócz Anny Dymnej do nagrody byli nominowani: poeta i literaturoznawca prof. Tadeusz Sławek oraz pisarze Szczepan Twardoch i Janosch.

- To osoby bardzo podobne do . Kiedy spojrzymy na listę osób nominowanych możemy zauważyć, że charyzma talent i ciężka praca to elementy, które były też na pierwszym miejscu u naszego mistrza, Kazimierza Kutza - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Katowice. Anna Dymna laureatką Nagrody Kazimierza Kuca

Wyróżnienie - statuetka autorstwa 50 tys. zł - upamiętnia wybitnego, zmarłego w 2018 r. śląskiego reżysera. Wręczono je w przypadającą 92. rocznicę jego urodzin. Honoruje wskazanego przez jury twórcę za wybitne dokonania artystyczne, które odgrywają istotną rolę w aktualnej debacie publicznej, przyczyniając się do budowania społeczeństwa demokratycznego i tolerancyjnego.

W jury zasiedli m.in. Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Illg i żona Kazimierza Kutza - Iwona Świętochowska-Kutz.

Pierwszą laureatką została znana, lubiana i poważana aktorka i społeczniczka Anna Dymna. - cały czas płaczę, a Kazio się śmieje! To dla mnie niezwykła chwila, pewnie powinnam powiedzieć coś mądrego... Wiecie, jakie to dla mnie przeżycie, że byłam nominowana? - mówiła wzruszona aktorka zaraz po ogłoszonym werdykcie.