Komisja Europejska grozi konfiskatą szczepionek

Komisja Europejska grozi konfiskatą szczepionek

Wiceprzewodniczący KE zagroził koncernom konfiskatą szczepionek. Jak powiedział na łamach włoskiego dziennika "La Repubblica", "to byłoby nasze prawo. Wszystkie narzędzia są na stole. Jeśli będziemy zmuszeni to zrobić, zrobimy".

Zdaniem Timmermansa, praca, jaką prowadzi wraz z unijnym komisarzem do spraw rynku wewnętrznego Thierry Bretonem, idzie w dobrym kierunku. - Widzę zmianę po stronie przemysłu, a zatem nie sądzę, by było to konieczne - zaznaczył, odnosząc się do wizji konfiskaty szczepionek.

- W sytuacjach absolutnego kryzysu, jak ten, błędy popełniane są wszędzie i jest zawsze miejsce na to, by się nauczyć i poprawić. Teraz priorytetem są jak najszybsze dostawy szczepionek - stwierdził wiceprzewodniczący KE.

powiedział, że czas na analizy przyjdzie później. Zaapelował także o wzajemny szacunek i równowagę.

- Ten, kto produkuje szczepionki, musi je także eksportować, nie tylko zabierać nasze - podsumował.

Łączna liczba wykonanych szczepień na w Polsce wynosi 4 983 494. Oznacza to, że odsetek Polaków zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki wynosi 12,99 proc.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Zdrowia, do dziś dostarczono do kraju 5 728 100 dawek szczepionek. Średnia liczba wykonanych szczepień z ostatnich siedmiu dni wynosi około 70,9 tys. dziennie.