Komunikacja miejska wstrzymana, zakaz lotów nad miastem. Malmoe przed konferencją na temat Holokaustu

Komunikacja miejska wstrzymana, zakaz lotów nad miastem. Malmoe przed konferencją na temat Holokaustu

W szwedzkim Malmoe, gdzie we wtorek rozpoczyna się dwudniowe międzynarodowe forum na temat Holokaustu, wprowadzono specjalne środki ostrożności. Na ulice nie wyjadą autobusy komunikacji miejskiej, a służby ze Szwecji zostały wsparte przez oddziały z Danii i Norwegii.

Okolice centrum kongresowego w dzielnicy Hyllie w Malmoe, gdzie obędzie się konferencja oraz kompleks Malmoe Live, w którym premier Szwecji Stefan Loefven przywita przywódców 50 krajów, zostały już zamknięte. Na ulice miasta nie wyjadą autobusy komunikacji miejskiej. Policję wsparły szwedzkie służby specjalne SAPO, a także ich odpowiedniczki z Danii oraz Norwegii, a także wojsko, którego zadaniem jest monitoring z powietrza. Nad miastem obowiązuje zakaz ruchu lotniczego.

- Spodziewamy się, że ludzie mogą skorzystać z prawa do manifestowania swoich poglądów - oświadczył na konferencji prasowej poświęconej obostrzeniom związanym z forum Mattias Sigfridsson, komendant policji w Malmoe. Policjant nie powiedział wprost, że może chodzić o liczną w Malmoe mniejszość palestyńską, która wcześniej organizowała w mieście antyizraelskie demonstracje. Ostatnio taka manifestacja miała miejsce w ubiegłym tygodniu. Potocznie Malmoe nazywane jest Małą lub Drugą Palestyną.

Środki bezpieczeństwa przed konferencją w MalmoePAP/EPA/Johan Nilsson

Zamówiony przez samorząd Malmoe raport wykazał, że w szkołach uczniowie żydowskiego pochodzenia stają się ofiarami antysemickich ataków ze strony swoich rówieśników, a nauczyciele boją się na lekcjach omawiać kwestię konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Mieszkanka Malmoe Barbaro Posner w wywiadzie dla lokalnej gazety "Skanska Dagbladet" powiedziała, że "będąc Żydówką płaci za to w mieście wysoką cenę". Kobieta mając biżuterię z gwiazdą Dawida, spotyka się z nienawistnymi uwagami. Archiwum Państwowe w Malmoe, które w związku z konferencją wystawiło książki o historii Żydów w mieście, ostatecznie zdecydowało się je zasłonić.

Międzynarodowe Forum Pamięci o Holokauście w MalmoePAP/EPA/Jonas Ekstromer

Konferencja w Malmoe

Dwudniowe Międzynarodowe Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczaniu Antysemityzmu organizowane jest w Malmoe, gdyż miasto to było miejscem przyjęcia wielu tysięcy byłych więźniów obozów koncentracyjnych pochodzenia żydowskiego. Dotarli oni do portu w Malmoe z Niemiec w ramach akcji Białych Autobusów szwedzkiego Czerwonego Krzyża.

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Johan Nilsson