Koronawirus. GIS: Ogniska, gdzie wykryto indyjski wariant koronawirusa, zostały w pełni objęte nadzorem inspekcji sanitarnej

Koronawirus. GIS: Ogniska, gdzie wykryto indyjski wariant koronawirusa, zostały w pełni objęte nadzorem inspekcji sanitarnej

We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o wykryciu 16 przypadków zakażeń indyjskim wariantem koronawirusa w Polsce. Szef GIS Krzysztof Saczka zapewnia jednak, że ogniska tych zakażeń zostały objęte specjalnym nadzorem. "Społecznie możemy czuć się bezpiecznie".

d40m11y

Jak poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski, w Polsce potwierdzonych zostało do tej pory 16 przypadków zakażeń indyjskim wariantem koronawirusa. Ogniska zlokalizowano wśród dwóch członków rodziny, kolejne cztery przypadki odnotowano wśród zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach oraz 10 przypadków w Zambrowie pod Warszawą.

PRZECZYTAJ:

Jednak szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego Krzysztof Saczka zapewnił we wtorek, że w chwili obecnej nie ma powodów do obaw. Jak poinformował, ogniska indyjskiego wariantu są zabezpieczone odpowiednim nadzorem.

d40m11y

- Społecznie możemy czuć się bezpiecznie. Ogniska, gdzie wykryto indyjski wariant koronawirusa, zostały w pełni objęte nadzorem inspekcji sanitarnej – zapewnił szef GIS podczas konferencji.

ZOBACZ: Fundusz odbudowy. Decyzja o poparciu PiS zapadła u Kwaśniewskiego? Krzysztof Śmiszek komentuje

Indyjski wariant pod Warszawą i w Katowicach

Jak również poinformował szef GIS, do inspekcji trafiła informacja, że w domu zgromadzenia sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach znajduje się 10 osób z problemami układu dróg oddechowych.

d40m11y

Po podjęciu reakcji przez sanepid, w wyniku zebranych informacji podczas wywiadu epidemiologicznego ustalono, że niektóre z sióstr brały udział w rekolekcjach w Zambrowie pod Warszawą, gdzie obecna była także jedna siostra zakonna z Indii.

- Po tej informacji podjęliśmy natychmiast decyzję o szczegółowym zbadaniu ogniska w Katowicach i Zambrowie, które okazało się, że również dotyczy domu zakonnego sióstr Misjonarek Miłości w Warszawie – podał Saczka. Przekazał również ustalenia sanepidu po zbadaniu tej sprawy.

- W wyniku przeprowadzonych działań w ognisku w Katowicach stwierdzono 27 osób zakażonych i 9 osób z wynikami ujemnymi, które podlegają kwarantannie. Wśród tych 27 osób zakażonych mamy potwierdzone cztery przypadki mutacji indyjskiej – poinformował szef GIS.

Dodał również, że w przypadku Warszawy i Zambrowa ustalono 24 zakażone osoby, wśród których potwierdzono 10 przypadków indyjskiej mutacji.

d40m11y

Sytuacja jest pod kontrolą

- Wszystkie osoby, które miały jakikolwiek kontakt z osobami w ogniskach, zostały poddane kwarantannie – zapewnił szef GIS. Jak dodał, został również ustalony dozór policyjny "by nikt nie mógł się wydostać ani dostać".

- Na bieżąco monitorujemy sytuację. Chcę podkreślić, że społecznie możemy czuć się bezpiecznie. Ogniska w pełni zostały objęte nadzorem inspekcji sanitarnej – zapewnił Krzysztof Saczka.

ZOBACZ TEŻ:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez