Koronawirus w Polsce. Nowe zakażenia i zgony. Raport MZ z 7 marca (sobota)

Koronawirus w Polsce. Nowe zakażenia i zgony. Raport MZ z 7 marca (sobota)

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że minionej doby w Polsce wykryto 13 574 nowe zakażenia koronawirusem.

"Mamy 13 574 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (2807), śląskiego (1596), wielkopolskiego (1198), pomorskiego (1098), małopolskiego (997), dolnośląskiego (909), podkarpackiego (718), warmińsko-mazurskiego (706), kujawsko-pomorskiego (696), łódzkiego (577), lubuskiego (476), lubelskiego (406), zachodniopomorskiego (372), świętokrzyskiego (263), podlaskiego (253), opolskiego (240). 262 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - czytamy w komunikacie MZ na Twitterze.

"Z powodu COVID-19 zmarło 25 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 101 osób" - poinformował resort zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Zmiany w procesie szczepień

W sobotę na stronach Ministerstwa Zdrowia pojawił się komunikat dotyczący zmian w Narodowym Programie Szczepień. W myśl nowych zasad wydłuży się czas oczekiwania na drugą dawkę szczepionki. Zmiany dotyczyć będą osób, które nie przyjęły jeszcze pierwszej dawki preparatu.

"Zaleca się, aby szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień były wykonywane: w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu w granicach 12 tygodni (nie dłużej niż 84 dni) między dawkami, zaś szczepionkami mRNA Comirnaty i COVID-19 Vaccine Moderna w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu w granicach 6 tygodni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami" - czytamy w komunikacie resortu zdrowia.

Nowe obostrzenia. Nauczanie hybrydowe w dwóch województwach. Komentarz eksperta

MZ wprowadziło również nowe zasady dla osób, u których przed przyjęciem pierwszej dawki wykryto zakażenie koronawirusem oraz pacjentów którzy zarazili się SARS-CoV-2 po przyjęciu pierwszej dawki. Będą oni mogli przyjąć pierwszą dawkę szczepionki po 6 miesiącach od zakończenia choroby. W przypadku tych drugich dookreślona zostanie jeszcze liczba koniecznych dla zbudowania odporności dawek.

Koronawirus w Polsce. Plany wobec brytyjskiej mutacji SARS-CoV-2

Minister zdrowia Adam Niedzielski wielokrotnie podkreślał, że największym ryzykiem związanym z trzecią falą koronawirusa jest rozprzestrzenianie się brytyjskiej mutacji. W związku z tym które obejmą 5 proc. pozytywnych próbek pobranych do testów na SARS-CoV-2 w całej Polsce.

Najnowsza prognoza epidemiczna zakłada, że jeżeli udział brytyjskiej wariacji wśród wszystkich wykrytych zakażeń przekroczy 40 proc., to trzecia fala pandemii w Polsce może przedłużyć się do do maja. Jej szczyt przypadłby na pierwsze dni kwietnia, kiedy liczba wykrywanych dziennie zakażeń przekroczyć może średnio 21 tys.