Lasy Państwowe hojne dla fundacji ojca Tadeusza Rydzyka. Znamy kwoty

Lasy Państwowe hojne dla fundacji ojca Tadeusza Rydzyka. Znamy kwoty

Kolejny zastrzyk gotówki od państwowej instytucji dla podmiotów związanych z ojcem Tadeuszem Rydzykiem, dyrektorem Radia Maryja. Tym razem hojna dla fundacji Lux Veritatis była dyrekcja Lasów Państwowych. Na organizację konferencji naukowych, telewizyjnych spotów i programów w Telewizji Trwam wydała ok. 430 tysięcy złotych.

dbkh2ym

Praktycznie nie ma dnia, w którym nie dowiadywalibyśmy się o państwowych dotacjach dla podmiotów związanych z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Za rządów Zjednoczonej Prawicy poszczególne instytucje nader chętnie wspomagają przedsięwzięcia sygnowane nazwiskiem redemptorysty. Według ostatnich danych z początku 2021 roku, od objęcia rządów przez PiS w listopadzie kwota pomocy wynosi już ok. 240 milionów złotych.

Tym razem o wsparcie dla ojca Tadeusza Rydzyka od Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych zapytał senator Krzysztof Brejza. W piśmie do kierownictwa DGLP pytał m.in. o środki przeznaczone na Fundację Lux Veritatis, Uzdrowisko Termy Toruńskie, Geotermię Toruń, Fundację Naszą Przyszłość, spółki Spes i Bonum oraz na toruńską uczelnię ojca Tadeusza Rydzyka.

Chodzi o okres od grudnia 2015 roku do 17 lutego 2021 r. Z odpowiedzi nadesłanej przez Andrzeja Koniecznego, dyrektora generalnego Lasów Państwowych, wynika, że leśnicy wspierali przedsięwzięcia redemptorysty równie chętnie, jak pozostałe instytucje.

dbkh2ym

I tak: w 2017 r. - Lasy Państwowe przekazały Fundacji Lux Veritatis 120 tys. zł na współorganizację konferencji naukowej pt. "Jeszcze Polska nie zginęła”. W ramach konferencji odprawiono m.in. mszę świętą, zorganizowano panel dyskusyjny "Kościół a przyroda", a także skorzystać z gastronomicznej oferty w ramach "poczęstunku pochodzącego z polskich krajobrazów”; w 2019 r. – 49,2 tys. zł Fundacja otrzymała na produkcję i emisję 10 filmów o tematyce związanej z lasem i gospodarką leśną. W 2020 r. – 71,3 tys. zł na kolejną produkcję 10 filmów. Obie kwoty pochodziły z budżetu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

W ubiegłym roku Fundacja otrzymała również: 24,4 tys. zł na promocję działalności Lasów Państwowych w ramach konferencji "Europejski Zielony Ład a interes Polski”; 16,8 tys. zł na emisję filmu "SadziMy z prezydentem” w Telewizji Trwam; 24,4 tys. zł na emisję relacji z obchodów Hubertusa w TV Trwam; a także 122,4 tys. zł na produkcję i emisję w Telewizji trzech odcinków "Prosto o gospodarce”. W sumie Fundacja Lux Veritatis otrzymała ok. 430 tysięcy złotych.

Pieniądze otrzymywała również spółka Spes wydająca "Nasz Dziennik” 16,5 tys. zł na publikację ogłoszeń i nekrologów. Spółka Bonum odpowiadająca za inwestycje związane z geotermią w Toruniu 19,6 tys. zł. A Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu 20 tys. zł na promocję Lasów Państwowych.

Odpowiedź Lasów Państwowych na pismo senatora Krzysztofa Brejzy Archiwum prywatne
Odpowiedź Lasów Państwowych na pismo senatora Krzysztofa Brejzy Źródło: Archiwum prywatne, Fot: archiwum prywatne

- Im dalej w las, tym więcej udaje się znaleźć przepływów do imperium ojca Tadeusza Rydzyka. Lasy Państwowe przelały tam pół miliona złotych. Szkoda, że środki pochodzące np. z wyrębu drzew płyną do zakonnika-biznesmena, który jak się okazuje jest sprawnym „drwalem” potrafiącym "wyrąbywać" środki publiczne z różnych państwowych instytucji, w których rządzi PiS – ocenia w rozmowie z Wirtualną Polską senator Krzysztof Brejza.

dbkh2ym

- W wielu przypadkach podstawą przelewów są audycje, programy promocyjne. Najgorsze, że żadna instytucja nie analizuje efektywności i zasadności wykupu takich usług przez państwowe, opanowane przez akty PiS, instytucje. W związku z tym wystąpiłem w tej sprawie do NIK o kontrolę – mówi nam Brejza

A przypomnijmy, niedawno temu ten sam polityk ujawnił, że podmioty związane z duchownym z Torunia otrzymały również rządowe wsparcie w związku z COVID-19.

„Do 15 grudnia 2020 na podstawie zapisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, środki Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zostały skierowane do: fundacji Lux Veritatis (335 669,25 zł), spółki Nasza Przyszłość (27 667,77 zł) oraz spółki Bonum (539 813,94 zł)” – czytamy w innej odpowiedzi z resortu rozwoju pracy i technologii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez