Leszczyna: prezes IPN powinien być natychmiast zdymisjonowany, to kwestia fundamentalna

Leszczyna: prezes IPN powinien być natychmiast zdymisjonowany, to kwestia fundamentalna

Postulaty dymisji prezesa IPN Jarosława Szarka są całkowicie niezasadne, mają raczej charakter publicystyczny - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń (PiS). - To nie jest kwestia publicystyczna, to jest kwestia fundamentalna - odpowiedziała mu posłanka Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna. Politycy komentowali sprawę Tomasza Greniucha.

który od 9 lutego pełnił obowiązki dyrektora wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, złożył rezygnację z tej funkcji. W poniedziałek przyjął ją prezes IPN Jarosław Szarek. Wcześniej Greniuch był naczelnikiem Delegatury IPN w Opolu. W przeszłości działał w prawicowym Obozie Narodowo-Radykalnym. Na zdjęciach z tego okresu widać, jak unosi rękę w nazistowskim pozdrowieniu - hajluje.

O tej sprawie dyskutowali w "Faktach po Faktach" w TVN24 posłanka Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna oraz wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń z Prawa i Sprawiedliwości.

Tomasz Greniuch (w środku, częściowo zasłonięty), dziś szefujący wrocławskiemu IPN, hajlujący w trakcie marszu ONR w Krakowie w 2007 rokuBartosz Siedlik

"Tomasz Greniuch powinien puknąć się w głowę za te gesty hajlowania"

Goście "Faktów po Faktach" byli pytani, czy ich zdaniem w tej sytuacji do dymisji powinien podać się także prezes IPN Jarosław Szarek.

- Zdaje się, że kończy się kadencja prezesa IPN, więc wydaje mi się, że tego rodzaju postulaty są całkowicie niezasadne, mają raczej charakter publicystyczny - stwierdził Soboń. Kadencja Szarka kończy się w lipcu.

- Z całą pewnością pan Tomasz Greniuch powinien puknąć się w głowę za te gesty hajlowania i za niektóre słowa, które wypowiedział, jak był młodszy. Dzisiaj za to przepraszał, odcinał się od tego - mówił dalej.

Podkreślał, że "ludzie mają różną przeszłość". - Szanujemy prawo do poglądów, także tych polityków opozycji, którzy kiedyś działali w Narodowym Odrodzeniu Polski czy byli założycielami, prezesami Młodzieży Wszechpolskiej - dodał wiceminister.

Wymienił obecnego wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego, a także byłego polityka, obecnie adwokata Romana Giertycha.

Soboń: Tomasz Greniuch powinien puknąć się w głowę za te gesty hajlowaniaTVN24

"Prezes IPN powinien być natchmiast zdymisjonowany"

Izabela Leszczyna stwierdziła, że "zdecydowanie" Jarosław Szarek powinien ustąpić ze stanowiska.

- Nie rozumiem pana ministra Sobonia, który rozumie, że ktoś w młodości mógł być faszystą. Panie ministrze, jeśli ktoś ma faszystowskie poglądy, jeśli ktoś mówi "Heil Hitler" tu w Polsce, nad Wisłą, to nie zasługuje w ogóle na to, żeby istnieć w przestrzeni publicznej - mówiła do polityka PiS.

- Oczywiście, że prezes IPN powinien być natychmiast zdymisjonowany, bo to nie jest kwestia publicystyczna, to jest kwestia fundamentalna - powiedziała. - Tak się fundamentalnie różnimy, Koalicja Obywatelska, opozycja demokratyczna od was, którzy romansujecie z neonazistowskimi ruchami. Ciągle maszerujecie z nimi w marszach nienawiści, które nazwaliście sobie marszami niepodległości - dodała. - To jest wstrętne. O tym mówią ludzie, którzy przeszli Auschwitz, obóz w Oświęcimiu i mówią wam: Opanujcie się, bo Oświęcim nie spada z nieba.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24