Minister zdrowia: mamy kolejne dwa ogniska związane z mutacją indyjską koronawirusa

Minister zdrowia: mamy kolejne dwa ogniska związane z mutacją indyjską koronawirusa

W Polsce mamy co najmniej 16 przypadków indyjskiej mutacji - poinformował szef resortu zdrowia Adam Niedzielski na konferencji dotyczącej bieżącej sytuacji epidemicznej w Polsce. Minister podał, że osoby przybywające z Brazylii, RPA i Indii będą poddawane obowiązkowej kwarantannie.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek . Resort przekazał też informację o śmierci 28 zakażonych osób. Infekcję koronawirusem potwierdzono już dotąd u 2 808 052 osób w Polsce, z których 68 133 zmarły.

Niedzielski: dwa ogniska indyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce

Po godzinie 13 we wtorek minister zdrowia mówił na konferencji, że priorytetem w tej chwili "nie jest budowa systemu łóżek" dla pacjentów z COVID-19, tylko "zbudowanie mechanizmu badania, z jakimi mutacjami mamy do czynienia" w naszym kraju. - I taki mechanizm powstał przy Ministerstwie Zdrowia - ogłosił.

Wyjaśnił, że zadaniem takiego zespołu będzie koordynowanie i monitorowanie badań tego, z jaką mutacją wirusa mamy do czynienia.

Niedzielski przypomniał, że ostatnio pierwsze dwa przypadki indyjskiej mutacji koronawirusa wykryto u polskiego dyplomaty oraz członka jego rodziny. Zostali oni tydzień wcześniej ewakuowani samolotem do Polski.

- W Polsce pojawia się ta mutacja, ale zwracam uwagę, że w przypadku tego transportu wszystko odbywało się pod całkowitą kontrolą reżimu sanitarnego - zapewnił minister zdrowia.

"Dwa kolejne ogniska"

Poinformował, że w naszym kraju "mamy kolejne dwa ogniska związane z mutacją indyjską". - Jedno w okolicach Warszawy, drugie - w Katowicach - wyjaśnił. Niedzielski podał, że w tych dwóch obszarach przebadanych zostało 14 próbek. - Te 14 próbek potwierdza, że to mutacja indyjska. Mamy więc co najmniej 16 przypadków indyjskiej mutacji - powiedział minister.

Na konferencji ogłoszono, że wszystkie osoby, które będą przyjeżdżały z Brazylii, Indii i Republiki Południowej Afryki będą automatycznie poddawane kwarantannie bez braku możliwości zwolnienia z niej.

>>

Podczas konferencji Niedzielskiemu towarzyszyli zastępujący Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka oraz zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Rafał Gierczyński.

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Zdrowia