Niedzielski: pojawiły się 3 przypadki wariantu brazylijskiego koronawirusa na Śląsku

Niedzielski: pojawiły się 3 przypadki wariantu brazylijskiego koronawirusa na Śląsku

Adam Niedzielski wziął udział w czwartek w konferencji prasowej w Bydgoszczy. - Województwo kujawsko-pomorskie było bardzo mocno dotknięte III fala koronawirusa - mówił szef Ministerstwa Zdrowia, wspominając m.in. o stanie łóżek covidowych w tym regionie.

Niedzielski zaznaczył, że należy dokonać zwrotu: przejść z walki z koronawirusem na powrót do normalności. - Ta sytuacja, gdzie priorytetem działań ministra zdrowia jest przywracanie dostępności, ma bardzo wiele wymiarów - dodał, podkreślając, że jednym z tych aspektów jest psychiatria dziecięca. Niedzielski wspomniał, że ostatnie rozmowy dotyczyły "problemu 'białych plam' pod kątem opieki środowiskowej".

- Zwiększamy liczbę zespołów opieki środowiskowej dla dzieci i młodzieży. Już dziś mamy ich ponad 260 - poinformował Niedzielski, dodając, że resort planuje w całym kraju dojść do poziomu 380 zespołów opieki środowiskowej świadczących m.in. wsparcie psychologiczne dla dzieci.

Minister zdrowia zaapelował do rodziców i dzieci, by korzystali ze stron NFZ, gdzie znajduje się spis poradni. - Można się zgłosić i uzyskać pomoc. Można tam uzyskać wsparcie nie tylko dla dziecka, ale także dla całej rodziny - podkreślił szef MZ.

Podczas konferencji pojawiła się kwestia szczepień przeciw COVID-19 dla nastolatków. - My jeszcze decyzji nie podjęliśmy. Mamy do obsłużenia osoby najbardziej narażone na ryzyko - odparł Adam Niedzielski.

Minister był pytany również o mutacje koronawirusa w Polsce. Niedzielski podał, że w czwartek pojawiły się nowe informacje ws. trzech przypadków wariantu brazylijskiego na Śląsku.

Szef MZ podał, że w czwartek zostanie podpisane rozporządzenie ws. kolejnych działań w walce z koronawirusem, co było zapowiadane wcześniej przez rząd.