Oszuści podszywają się pod policję. Chodzi o nieistniejące mandaty

Oszuści podszywają się pod policję. Chodzi o nieistniejące mandaty

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod policję. Cyberprzestępcy rozsyłają SMS-y z informacją o rzekomych mandatach.

"Uwaga! Oszuści podszywają się pod @PolskaPolicja i @Policja_KSP !" - czytamy we wpisie Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w KNF na Twitterze.

Jak poinformowano, cyberprzestępcy "rozsyłają SMSy z linkiem do fałszywych płatności w celu uregulowania należności za nieistniejący mandat". W rzeczywistości strona służy jednak do wykradania haseł do bankowości internetowej. "Nie dajcie się oszukać!" - dodali przedstawiciele CSIRT KNF.

Do wpisu dołączono także treść SMS-a od oszustów. "Masz nie oplacony mandat karny. W dniu 31.03.2021 twoj mandat zostanie przekazany do komornika z tytulu zaleglosci 10.00 PLN. Oplac teraz" - czytamy w wiadomości (pisownia oryginalna).

Ofensywa oszustów

W ostatnich miesiącach obserwujemy wzmożoną aktywność cyberprzestępców. , którzy podszywają się pod ministerstwo lub podległy mu podmiot. Odbiorcy są wzywani do uzupełnienia formularza dotyczącego rozliczenia podatku.

W połowie marca przed oszustami próbującymi wyłudzić dane na fałszywych stronach poprzez wykorzystanie wizerunku Poczty Polskiej oraz firmy kurierskiej InPost.

Większą aktywność cyberprzestępców potwierdzają także dane. Rzecznik Finansowy przekazał, że w minionym roku otrzymał w sporach dotyczących nieautoryzowanej transakcji bankowej.

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock