Paweł Kukiz o głosowaniu z PiS: jeśli nie zostanie uchwalona nasza ustawa, to uważam umowę za niebyłą

Paweł Kukiz o głosowaniu z PiS:  jeśli nie zostanie uchwalona nasza ustawa, to uważam umowę za niebyłą

Lider Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia Paweł Kukiz zadeklarował, że jeśli na najbliższym posiedzeniu Sejmu nie będzie uchwalona proponowana przez koło ustawa antykorupcyjna, to w przyszłości jego członkowie nie będą głosowali razem z Prawem i Sprawiedliwością.

Według wstępnego harmonogramu Sejmu posłowie podczas posiedzenia zaplanowanego na 15-17 września zajmą się wnioskiem PSL o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy.

Lider Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia Paweł Kukiz pytany przez Polską Agencję Prasową, jak zagłosuje jego koło w sprawie odwołania Pudy, przypomniał, że ugrupowanie ma podpisaną z PiS umowę. "Wspólnie z nimi głosujemy w sprawach personalnych, wspólnie z nimi głosujemy nad Polskim Ładem, a oni w zamian uchwalają nasze ustawy" - powiedział.

Kukiz: jeżeli nie będzie uchwalona nasza ustawa, nie będziemy głosować tak jak PiS

"Nie mam dziś powodów, by podejrzewać, iż PiS nie będzie chciało wywiązywać się z tej umowy, ale gdyby tak postąpiło, to uważam umowę za niebyłą" - powiedział Kukiz.

Paweł KukizRadek Pietruszka/PAP

"Jest więc oczywistym, że jeśli na najbliższym Sejmie nie będzie uchwalona nasza ustawa antykorupcyjna, to nie będziemy głosować tak jak Prawo i Sprawiedliwość" - zapowiedział.

Projekt ustawy antykorupcyjnej

Zgodnie ze wstępnym harmonogramem Sejmu, 15 września od godziny 16 posłowie zajmą się sprawozdaniem komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, czyli projektem ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz'15.

Posiedzenie SejmuVerconer / Shutterstock

Głównym celem propozycji jest zaostrzenie kar w stosunku do osób skazanych za korupcję. Projekt zakłada m.in. pozbawianie praw publicznych osób skazywanych za przestępstwa korupcyjne i zakaz zajmowania przez nie stanowisk w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Projekt jest po pierwszym czytaniu.

Umowa pomiędzy PiS a Kukiz'15, która została zawarta na przełomie maja i czerwca, dotyczy wzajemnego wsparcia w Sejmie inicjatyw obu ugrupowań. 

Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP