Pogoda długoterminowa. Nadchodzi skwar. Co z majówką?

Pogoda długoterminowa. Nadchodzi skwar. Co z majówką?

Zbliżająca się wielkimi krokami majówka może przynieść w Polsce bardzo wysokie temperatury sięgające nawet 30 stopni Celsjusza. Z modeli synoptycznych wynika, że na początku maja będziemy mieli do czynienia z prawdziwym skokiem temperaturowym.

Pogoda długoterminowa. Duże ocieplenie

Pierwsze oznaki znacznego ocieplenia pojawią się w tygodniu poprzedzającym majówkę. Synoptycy przewidują, że od środy 28 kwietnia słupki rtęci w całej Polsce wskazywać będą średnio około 14-15 stopni Celsjusza. Co więcej, będą to raczej słoneczne dni z niewielkimi opadami deszczu na północy kraju.

W pierwszy majowy weekend do Polski z południa wkroczą rozgrzane do ponad 25 stopni Celsjusza masy powietrza znad Afryki, które sprawią, że majówka będzie wręcz upalna. Według modeli synoptycznych saharyjski skwar sprawi, że w krajach Europy Środkowej piąty miesiąc roku zacznie się od temperatur sięgających wartości powyżej 30. kreski. Znacznemu wzrostowi temperatur mogą towarzyszyć burze z deszczem. Specjaliści przewidują, że pojawić się one mogą w północno-wschodniej Polsce.

Problem kosmicznych śmieci. ESA szuka rozwiązania

Choć prognozy dotyczące gwałtownego wzrostu temperatur nie są jeszcze pewne, to meteorolodzy są zgodni, że początek maja przyniesie w pogodzie ocieplenie. Będzie to prawdopodobnie definitywne pożegnanie z temperaturami spadającymi poniżej zera. Przynajmniej na kilka miesięcy.

Zanim jednak do Polski wleją się gorące masy powietrz znad Afryki, warto przyjrzeć się komunikatom Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. , że w najbliższych dniach na południu kraju wystąpią intensywne roztopy, mogące sprzyjać pojawieniu się lokalnych podtopień.

Obecnie ostrzeżenia pierwszego stopnia przed roztopami obowiązują dla kilkunastu południowych powiatów województw dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego. Alert IMGW, jak na razie, obowiązuje do 21 kwietnia.