Polska wycofa wojska z Afganistanu? Jest deklaracja Błaszczaka

Polska wycofa wojska z Afganistanu? Jest deklaracja Błaszczaka

Zgodnie z zapowiedziami Białego Domu, do 11 września 2021 r. amerykańskie wojska opuszczą Afganistan. Data ma wymiar symboliczny, bowiem będzie to 20. rocznica ataków terrorystycznych na World Trade Center.

Joe Biden podkreślił, że decyzja ta była konsultowana z sojusznikami .

Niedługo później decyzję o zakończeniu misji Resolute Support i wycofaniu sojuszniczych wojsk ogłosiła także Rada Północnoatlantycka, czyli organ decyzyjny NATO złożony z ministrów spraw zagranicznych i obrony państw członkowskich.

- Plany są skoordynowane. W myśl zasady, że razem weszliśmy do Afganistanu, razem przystosowywaliśmy nasze wojsko do sytuacji i razem z Afganistanu wychodzimy - stwierdził minister.

Zobacz też: "Dwóch graczy drużyny Kaczyńskiego sprzedało mecz". Gość WP ich wskazał

Oznacza to, że już w maju rozpocznie się powrót do domu 350 polskich żołnierzy. Ciężkie pojazdy mają być przetransportowane koleją do pakistańskiego portu. Stamtąd, drogą morską, trafią do Polski.

Polskie wojsko brało udział w misjach w Afganistanie od 2001 r.. Początkowo, w ramach prowadzonej przez USA operacji Enduring Freedom, później w składzie sojuszniczych sił ISAF. W sumie od początku misji, przez niemal dwadzieścia lat, przez Afganistan przewinęło się 20 tys. polskich żołnierzy.

Źródło: Polsat News/PAP