Protest medyków. MZ o porozumieniu, a strajkujący o jego braku

Protest medyków. MZ o porozumieniu, a strajkujący o jego braku

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o workowych rozmowach wiceministra Piotr Brombera ze strajkującymi medykami. "Zaproponowaliśmy wzrost wynagrodzeń w 2022 r. na poziomie 70 proc. przyrostu nakładów na ochronę zdrowia" - przekazano w komunikacie. Na tym propozycje się nie kończą. Jednak do porozumienia nie doszło.

Protest medyków. Spotkanie z MZ (zdjęcie ilustracyjne)
Protest medyków. Spotkanie z MZ (zdjęcie ilustracyjne) Źródło: East News, fot: Zbyszek Kaczmarek
d32ai7n

po zakończeniu czwartkowych rozmów z przedstawicielami protestu medyków przekazał, że Ministerstwo Zdrowia zaproponowało wzrost wynagrodzeń w 202 roku na poziomie 70 proc. od nakładów na ochronę zdrowia. Jak zaznaczono, jest to zgodne z ustawą 7 proc. PKB na zdrowie.

W komunikacie resortu czytamy również, że złożono opozycję "przeniesienie pielęgniarek z wykształceniem średnim, ale długim stażem, do wyższej grupy zaszeregowania".

w mediach społecznościowych dodało, że po 8 godzinach rozmów uzgodniono tabelę z grupą zawodów, która precyzuje poziom minimalnego wynagrodzenia w ochotnie zdrowia.

d32ai7n

Strajk Medyków. Propozycje Ministerstwa Zdrowia

"Przed nami dalsze rozmowy. Jesteśmy już jednak o krok dalej" - podkreślono w komunikacie.

Natomiast Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia zaprosił na Twitterze na konferencje prasową w Białym Miasteczku. Odbędzie się ona w środę o 17:00. Medycy mają przekazać na niej, jakie są szanse na porozumienie z resortem zdrowia.

Kolejne rozmowy przedstawicieli strajkujących medyków z Ministerstwem Zdrowia zaplanowano na czwartek.

Zobacz też: Prof. Wojciech Maksymowicz o czwartej fali. Kreśli czarny scenariusz

Strajk medyków. Podsumowanie czwartkowego spotkania

Po czwartkowym spotkaniu z przedstawicielami resortu zdrowia głos na konferencji w imieniu Naczelnej Rady Lekarskiej zabrał Tomasz Imiela.

d32ai7n

- Jesteśmy po kilkugodzinnych rozmowach, w których trakcie poruszyliśmy wszystkie punkty postulatów i trzeba jasno sobie powiedzieć, że w większości punktów jesteśmy bardzo dalecy od uzyskania jakiegokolwiek porozumienia - powiedział Imiela.

Przedstawiciel Naczelnej Rady Lekarskiej odniósł się do słów wiceministra Brombera, który przekazał w rozmowie z mediami, że do porozumienia jest coraz bliżej. Zasugerował on, że może do niego dojść już niedługo.

- Nie chciałby się szerzej odnosić do słów ministra. Jest późno, rozumiem, że humor dopisuje. Obiektywnie patrząc na to co się dzieje w rozmowach, to w najważniejszych punktach jesteśmy bardzo daleko -  wyjaśnił.

- Jednocześnie jesteśmy otwarci na porozumienie, jeżeli będzie taka wola pójścia na kompromis w czwartek - podkreślił Imiela.

d32ai7n

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Naczelna Izba Lekarska

d32ai7n

Bądź z nami na bieżąco

d32ai7n
d32ai7n