Rozmawiała z prezydentem Dudą, ale i z Trzaskowskim. Terlecki o Cichanouskiej: niech szuka pomocy w Moskwie

Rozmawiała z prezydentem Dudą, ale i z Trzaskowskim. Terlecki o Cichanouskiej: niech szuka pomocy w Moskwie

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska spotkała się w piątek w Warszawie z prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim (PO), a później wzięła z nim udział w uroczystości odsłonięcia pomnika Solidarności. Tego dnia rozmawiała też z prezydentem Andrzejem Dudą. Po południu kontakty opozycjonistki z politykiem PO skomentował szef klubu PiS Ryszard Terlecki. "Niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników" - napisał w mediach społecznościowych wicemarszałek Sejmu.

Swiatłana Cichanouska odbywa od czwartku wizytę w Polsce. Jedna zspędziła w piątek pierwszą część dnia w Warszawie, gdzie , a także z prezydentem miasta Rafałem Trzaskowskim, wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej. Po rozmowach z Trzaskowskim wystąpili oni wspólnie na konferencji prasowej. Wiceszef PO napisał później na Twitterze, że Warszawa jako samorząd wspiera białoruskie organizacje i między innymi pomaga w zapewnianiu mieszkań Białorusinom, których "w Warszawie jest najwięcej". Wpis opatrzył kilkoma zdjęciami z Cichanouską.

CZYTAJ TAKŻE:

Później liderka białoruskiej opozycji uczestniczyła w . Uroczystość odbyła się w 32. rocznicę wyborów w 1989 roku oraz Święta Warszawy. W piątkowej uroczystości na skwerze u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Kopernika, obok Trzaskowskiego i Cichanouskiej, uczestniczyli m.in.: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Były obecne również Henryka Krzywonos, Barbara Labuda oraz inicjator i fundator pomnika Solidarności, prezes fundacji im. Ronalda Reagana Janusz Dorosiewicz. 

Cichanouska weszła w skład komitetu honorowego pomnika, a obok niej również: Agnieszka Holland, Janina Ochojska, Zofia Romaszewska, Ludwika Wujec, Małgorzata Kidawa-Błońska, Henryka Krzywonos-Strycharska, Ewa Kulik-Bielińska, Barbara Labuda, Ewa Malinowska-Grupińska, Barbara Mikulski, Anna Nehrebecka-Byczewska. 

"Nigdy wcześniej Białorusini i Białorusinki nie pamiętali o Solidarności, tak jak podczas ostatniego roku"TVN24

Rafał Trzaskowski poinformował również na Twitterze, że Cichanouska będzie gościem wydarzenia Campus Polska Przyszłości. Ruch Trzaskowskiego - Wspólna Polska - na przełomie sierpnia i września organizuje Campus Polska Przyszłości, czyli tygodniowe wydarzenie na terenie Kortowa, miasteczka akademickiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Prezydent Warszawy i jego współpracownicy od kilku tygodni zachęcają młodych z całej Polski, by wzięli udział w Campusie.

Terlecki: popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników

W piątek po południu spotkania białoruskiej opozycjonistki z prezydentem Warszawy skomentował wicemarszałek Sejmu i szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki. 

"Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników" - napisał na Twitterze.

Do tych słów Terleckiego odniósł się lider PO Borys Budka. "W normalnym demokratycznym kraju za taki wpis wicemarszałka Sejmu byłaby natychmiastowa dymisja. Ale przecież PiS-owi od dawna bliżej do standardów (Alaksandra - red.) Łukaszenki niż białoruskiej opozycji..." - skomentował we własnym wpisie.

"Polityczne prostactwo"

Wpis szefa klubu PiS skomentowali również politycy Koalicji Obywatelskiej. Posłanka Katarzyna Lubnauer mówiła, że "Terlecki takim tweetem reprezentuje dokładnie interesy Moskwy". - On nie rozumie, że tu nie chodzi o tę czy inną partię polityczną, ale o interes Polski, bo demokratyczna Białoruś jest w naszym interesie i również o tych ludzi, którzy są tam prześladowani, bici, a nawet zabijani. Tym tweetem pan Terlecki po raz kolejny pokazał, że jest idiotą - powiedziała.

Poseł Michał Szczerba zaznaczył, że dla niego "zawsze sprawy białoruskie były sprawami ponad podziałami". - To jest kontynuacja takiej haniebnej linii (Stanisława - red.) Karczewskiego, który przyjeżdżał z Białorusi po spotkaniach z (Alaksandrem - red.) – dodał.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Posłanka Katarzyna Piekarska mówiła zaś, że na Białorusi "sytuacja jest naprawdę bardzo poważna". - Tam są torturowani ludzie, zabijani. Taki tweet - biorąc pod uwagę, że pisze go wicemarszałek polskiego parlamentu - jest po prostu, delikatnie to określę, nieodpowiedzialny. Ale tak naprawdę jest to, powiem mocniej, takie polityczne prostactwo. Wydaje mi się, że pan marszałek powinien po prostu usunąć ten tweet i po prostu powiedzieć przepraszam – skomentowała.

Politycy Koalicji Obywatelskiej o wpisie Terleckiego TVN24

Posłanka Beata Maciejewska z Lewicy napisała natomiast na Twitterze, że Terlecki "osiąga dno bezwzględne".

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Trzaskowski/Twitter