Rząd ogłasza tarczę antyinflacyjną. Co zawiera?

Rząd ogłasza tarczę antyinflacyjną. Co zawiera?

Proponujemy dużą obniżkę podatków, by zamortyzować skutki inflacji - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Rozwiązania dotyczą cen paliw oraz gazu oraz dodatek osłonowy. Rozwiązania mają kosztować 10 miliardów złotych.

- Proponujemy dużą obniżkę podatków, by zamortyzować skutki inflacji - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Rozwiązania dotyczą cen paliw oraz gazu.

- Tak jak ceny energii wpływają na budżety domowe, tak ceny energii, paliw, gazu, energii elektrycznej przekładają się na całą gospodarką. Mamy do czynienia z działaniami z dwóch rosną - Rosja i Bruksela z drugiej strony, która spowodowała, że ceny ETS urosły do 70 euro. Bardzo wiele osób dzisiaj już to krytykuje, nawet tych którzy jeszcze rok temu nie mieli pojęcia, że może dojść do tak gwałtownego przyrostu - mówił.

Obniżka cen paliw

- Od 20 grudnia na pięć miesięcy akcyza na paliwa zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE, od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej, wdrożymy też rozwiązania dot. opłaty emisyjnej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

- Aby złagodzić, zamortyzować, zbuforować ten wzrost inflacji robimy to, co w naszych rękach, w naszej mocy, żeby ludziom łatwiej byłoby przejść przez ten okres najbliższych miesięcy, może nawet paru kwartałów. Prezentujemy pierwszą serię działań, która mam nadzieję, że zamortyzuje to uderzenie inflacyjne. Jak trzeba będzie, w przyszłości w kolejnych kwartałach podejmiemy kolejne działania. Ten obszar będzie obejmował trzy zasadnicze miejsca, które bolą Polaków: cen paliw, cen energii i cen żywności" - mówił szef rządu.

- Te rozwiązania doprowadzą do obniżki cen paliw w najbliższych tygodniach - nawet około 20 do nawet 28, 30 groszy. Po drugie od 1 stycznia na zimowe miesiące (..) wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z poziomu 23 proc. na poziom 8 proc. - zapowiadał.

Inflacja w Polsce i Europie

- Dzisiaj inflacji jest najwyższa od 28 lat w Hiszpanii, Niemczech, USA - od 30 lat. Dedykuje te liczby wszystkim tym, którzy chcieliby twierdzić, że to zjawisko jest ograniczone tylko do Polski - mówił.

- Jak trzeba będzie, to pokażemy w przyszłych kwartałach także kolejne działania - mówił.

Dodał, że zniesiona zostanie całkowicie akcyza na energię elekryczną.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24