Śląsk. Są pieniądze na "zielone pracownie”

Śląsk. Są pieniądze na "zielone pracownie”

Już po raz siódmy WFOŚiGW organizuje konkursy, w których szkoły mogą ubiegać się o środki na pracownie nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych. W sumie przeznaczył na niego blisko 2,5 miliona złotych. Na zaprojektowanie i urządzenie takich pracowni szkoły mogą dostać do 50 tys. zł.

Pierwszy konkurs, w którym wnioski można składać do końca stycznia przyszłego roku, dotyczy projektu takiej pracowni (do 10 tys. z dofinansowania). Drugi, w którym wnioski będą przyjmowane od marca 2021 r., przewiduje do 40 tys. zł na urządzenie pracowni.

W poprzednich edycjach konkursów dotacja wynosiła maksymalnie 37 tys. zł - 7 tys. zł na projekt i 30 tys. zł na budowę pracowni. W tym roku Fundusz zdecydował o zwiększeniu puli dostępnych dla szkół środków.

Śląsk. Szkoły stawiają na "zielone pracownie"

- Poziom zielonych pracowni, które powstają w szkołach woj. śląskiego, jest naprawdę bardzo wysoki. Ale docierały do nas głosy, że środki, które przeznaczaliśmy na zaprojektowanie i zbudowanie nowoczesnych pracowni nie są wystarczające. Dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom i podwyższyliśmy kwotę dotacji - wyjaśnił prezes katowickiego Tomasz Bednarek.

Konkurs jest skierowany do szkół podstawowych i średnich z woj. śląskiego, które nie mają obecnie pracowni utworzonych ze środków Funduszu. Oceniany będzie m.in. pomysł na zagospodarowanie pracowni – jej funkcjonalność, innowacyjność rozwiązań i różnorodność .

Pierwsza edycja konkursów na projekt oraz utworzenie zielonych pracowni w śląskich szkołach odbyła się w 2015 r. Od tego czasu, dzięki dotacjom WFOŚiGW w Katowicach, powstało 308 takich pracowni. Na ich zaprojektowanie i utworzenie Fundusz wydał ponad 10,5 mln zł

Orlen przejmuje Polska Press. Komentarz rzecznika rządu Piotra Müllera