Specjalne wydanie "Rozmów o końcu świata" z Glasgow

Specjalne wydanie "Rozmów o końcu świata" z Glasgow

Już w sobotę w TVN24 specjalne wydanie programu "Rozmowy o końcu świata". Magda Łucyan prosto z Glasow będzie mówić o tym, co udało się do tej pory ustalić podczas szczytu klimatycznego COP26. Porozmawia też z młodymi ludźmi z krajów dotkniętych przez kryzys klimatyczny.

Szczyty klimatyczne ONZ, tzw. COP (Conference of the Parties), to doroczne globalne spotkania, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. W tym roku konferencja, która odbywa się w Glasgow w Wielkiej Brytanii, potrwa do 12 listopada. Głównym jej celem jest wzmocnienie uzgodnień zawartych w Paryżu w 2015 roku, gdy po raz pierwszy wszystkie kraje zawarły porozumienie o walce z globalnym ociepleniem i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Ustalono wówczas, że wszystkie strony będą "kontynuować wysiłki" w celu ograniczenia wzrostu temperatury na świecie do 1,5 st. C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej i utrzymania tego wzrostu "znacznie poniżej" 2,0 st. C.

Specjalne wydanie z Glasgow

W sobotę o godz. 18.00 na antenie TVN24 specjalny odcinek "Rozmów o końcu świata" prosto z Glasgow, gdzie Magda Łucyan od tygodnia śledzi przebieg globalnych negocjacji klimatycznych. Dziennikarka opowie, na jakim są etapie i co do tej pory udało się ustalić.

W programie pokażemy też rozmowę z Polakami, którzy pozwali rząd polski za bezczynność w walce z katastrofą klimatyczną.

- Nie oczekujemy żadnego odszkodowania, żadnego zadośćuczynienia. Zależy nam przede wszystkim, żeby wywrzeć presję na rządzących, pokazać im, że katastrofa klimatyczna jest już tutaj, nie gdzieś tam daleko. Naszym zdaniem rządzący robią naprawdę niewiele, by temu zapobiec - mówi Piotr Nowakowski, jeden z pozywających.

Rozmowy o końcu świata

"Rozmowy o końcu świata" do obejrzenia w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godzinie 18.00 na antenie TVN24 i w .

- To nie jest kolejny program o ekologii, to zupełnie nowa formuła, której jeszcze nie było. Tu świat dorosłej polityki zmierzy się z ambicjami i obawami młodych ludzi. Mam nadzieję, że ten program zwiększy naszą klimatyczną świadomość, wreszcie zaczniemy słuchać naukowców i zaczniemy działać - wyjaśnia Magda Łucyan.

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Emily Macinnes / POOL