Szczepionka J&J tylko dla wybranej grupy? Ekspert wyjaśnia

Szczepionka J&J tylko dla wybranej grupy? Ekspert wyjaśnia

Grzesiowski powołał się na ekspertyzy Polskiego Centrum Badawczo-Rozwojowego INVICTA. Ma z nich wynikać, że organizmy ozdrowieńców lepiej znoszą szczepienia. Bierze się to stąd, że przejście zakażenia powoduje wytworzenie się u nich przeciwciał średnio na poziomie 54,94 U/ml, a 14 dni po pierwszej dawce to już ponad 2 500 U/ml.

Z kolei u tych, którzy nie przeszli COVID-19 poziom przeciwciał w ciągu 14 dni od podania pierwszej dawki szczepionki wynosił średnio 60,99 U/ml, a tuż przed drugą dawką wzrastał do około 122,83 U/ml.

Wynika z tego, że osoby, które przeszły zakażanie koronawirusem już po pierwszej dawce uzyskują wystarczającą odporność, by czuć się bezpiecznym. Z kolei te, których organizm w wyniku przejścia COVID-19 nie wytworzył sam własnych przeciwciał, potrzebują do tego podwójnej dawki szczepionki.

Zobacz też: eksperci o powrocie dzieci do szkół

- Badania wykazują, że ozdrowieńcy lepiej odpowiadają na szczepienie niż osoby, które nie przechorowały COVID-19; może warto ozdrowieńcom proponować w pierwszej kolejności szczepionkę jednodawkową J&J? – powiedział dr Paweł Grzesiowski.

Od początku epidemii zdiagnozowano 2 808 052 infekcji koronawirusem. 68 133 osób zmarło.