Szczepionka na COVID-19. Pierwsze szczegóły planu

Szczepionka na COVID-19. Pierwsze szczegóły planu

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że jeszcze dziś (07.12) poznamy pierwsze szczegóły dotyczące programu szczepień. Polityk był rano gościem radia Zet. Mimo, że był pytany o to "jakie benefity otrzymają osoby, które zdecydują się zaszczepić?", Dworczyk zalecał cierpliwość. Oficjalnie, ustalenia dotyczące programu szczepień mogą ulegać zmianom pod wpływem konsultacji z radą medyczną. Nieoficjalnie, zaszczepieni Polacy będą mogli chodzi po ulicach i podróżować po świecie bez konieczności przechodzenia kwarantanny.

Czy to wystarczy żeby przekonać nieprzekonanych, których - przypomnijmy - jest ponad 30 proc? Słysząc to pytanie Dworczyk także nabierał wody w usta, ale zapewnił, że od 15 grudnia rząd uruchomi wielką akcję edukacyjną i profrekwencyjną, która będzie miała na celu przekonać Polaków do szczepień. Możemy się spodziewać licznych plakatów i spotów transmitowanych "zarówno w mediach tradycyjnych, jak i w internecie". Zaszczepi się także sam Michał Dworczyk i . Nie wiadomo jednak czy politycy zrobią to przed kamerami.

Szczepionka na COVID-19. Dworczyk: Dzieci nie będą szczepione

Minister Michał Dworczyk potwierdził, że dzieci nie będą szczepione na koronawirusa. - Szczepionka firmy Pfizer, którą otrzymamy jest przeznaczona dla osób - słyszymy. Obecnie rząd opracowuje rozwiązania logistyczne, które pozwolą zaszczepić jak najszybciej, jak najwięcej osób. Do wykonywania szczepień uprawniony będzie każdy lekarz mogący wykonywać zawód na terenie Rzeczpospolitej.

Kontrowersje budzi szybki czas w jakim szczepionka zostanie udostępniona na szeroką skalę. Normalnie takie preparaty są przygotowywane przez kilka lat. Tym razem firmy farmaceutyczne miały tylko kilka miesięcy. zapewniał, że rząd wprowadzi szczepionki tylko jeśli będzie mieć stuprocentową pewność, że te są bezpieczne. Dlatego - jak mówi polityk - czekamy na zatwierdzenie szczepionki, przez odpowiednie instytucje w Unii Europejskiej, a nie działamy w pośpiechu jak Wielka Brytania.

Tadeusz Rydzyk i urodziny Radia Maryja. Szymon Hołownia oburzony