Szczepionka na COVID. Komisja Europejska chce większych dostaw

Szczepionka na COVID. Komisja Europejska chce większych dostaw

Rzecznik KE Stefan De Keersmaecker poinformował, że unijni urzędnicy sprawdzają, czy jest możliwość, aby koncerny Pfizer i BioNTech zwiększyły liczbę dawek ich szczepionki. Jak przypomina PAP, do tej pory Komisja, w imieniu UE i państw członkowskich, zamówiła 300 mln dawek preparatu Comirnaty.

Najpierw KE podpisała z BioNTech i Pfizer umowę na dostawy 200 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi. W dokumencie zastrzeżono jednak możliwość rozszerzenia kontraktu.

Tak też się stało i szefowa Komisji Ursula von der Leyen poinformowała pod koniec grudnia o zamówieniu kolejnych 100 mln dawek.

Zobacz też: Afera szczepionkowa. Jacek Jaśkowiak skrytykowany wewnątrz PO. "Niefortunny wpis"

Dystrybucja pierwszych 200 mln dawek szczepionki Comirnaty ma zostać zakończona w Unii Europejskiej do września 2021 r.

KE nie kupuje szczepionek, jednak w imieniu Unii Europejskiej wraz z państwami członkowskimi prowadzi rozmowy z firmami farmaceutycznymi w sprawie zamówień. Za zakupy odpowiadają same państwa członkowskie - wyjaśnia PAP.

Komisja negocjuje kontrakty z firmami farmaceutycznymi, aby uniemożliwić silniejszym krajom negocjowanie zamówień samodzielnie na lepszych warunkach, co może skutkować brakiem dostaw do innych państw.

Szczepionka na COVID. Nowa dostawa w Polsce

Michał Dworczyk w rozmowie z Radiem ZET w poniedziałek poinformował również o deklaracji ze strony firmy Moderna, że do końca I kwartału 2021 roku może dostarczyć do Polski ok. 800 tys. dawek szczepionek przeciwko COVID-19.