"Wybitny symbol żydowskiego oporu podczas Holokaustu". Dyplomaci upamiętniają tragiczny zryw

"Wybitny symbol żydowskiego oporu podczas Holokaustu". Dyplomaci upamiętniają tragiczny zryw

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku, 78 lat temu. Pamięć o powstańcach uczcili zagraniczni dyplomaci i przedstawiciele resortów spraw zagranicznych. "Wspominamy tych, którzy mieli odwagę przeciwstawić się tyranii i którzy postawili wszystko na jedną kartę, wiedząc, że szanse na wolność są nikłe" - napisał chargé d'affaires ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce Bix Aliu.

78 lat temu w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Było największym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej przez Niemców Europie. W południe w stolicy rozległ się upamiętniający wybuch powstania głos syren, sygnał potrwał minutę.

Naczelny rabin Polski Michael Joseph Schudrich podkreślił w poniedziałek, że "mimo upływu lat i zmian cywilizacyjnych nie wolno nam zapomnieć o tym, co się wówczas wydarzyło, o ludziach, którzy zginęli, których zamordowano". - Świadectwo ich życia uczy nas, że są w życiu wartości, takie jak wolność czy ludzka godność, o które trzeba walczyć do końca, do ostatniego tchu - wymienił.

Kadisz - modlitwa za zmarłychTVN24

W dniu 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim oświadczenie wydał szef resortu spraw zagranicznych Izraela. "Powstanie w getcie warszawskim uważane jest za wybitny symbol żydowskiego oporu podczas Holokaustu. Dopiero po latach po powstaniu doceniono odwagę i poświęcenie wojowników żydowskich w getcie".

Do oświadczenia dołączono zdjęcia szefa izraelskiej dyplomacji Gabiego Aszkenaziego. Przypomniano, że razem z szefem MSZ Zbigniewem Rauem włączył się on do akcji "Żonkile".

Powstanie upamiętnili tego dnia także zagraniczni ambasadorzy w Polsce.

Chargé d'affaires ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce Bix Aliu napisał w mediach społecznościowych, że w dzisiejszą rocznicę "wspominamy tych, którzy mieli odwagę przeciwstawić się tyranii i którzy postawili wszystko na jedną kartę, wiedząc, że szanse na wolność są nikłe". "Ich determinacja i ogromna odwaga nigdy nie będą zapomniane" - oświadczył. Aliu do wpisu dodał swoje zdjęcie z przypiętym na swetrze żonkilem.

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia opublikował krótki wpis, również z żonkilem, w którym przypomina datę powstania. "Zapamiętaj!" - napisał do swoich odbiorców.

W tym dniu zdjęcie z przypiętymi żonkilami opublikowali hiszpańscy dyplomaci. Hiszpańska ambasada w Polsce składa hołd tysiącom ofiar tamtych wydarzeń w 78. rocznicę zrywu.

CZYTAJ TAKŻE: