Zmiany w obostrzeniach od soboty. "Otwieramy lokal tak jakby na nowo"

Zmiany w obostrzeniach od soboty. "Otwieramy lokal tak jakby na nowo"

Od soboty wejdzie w życie kolejne luzowanie obostrzeń. Otwarte będą mogły być między innymi ogródki gastronomiczne oraz zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Ponadto więcej osób będzie mogło podróżować transportem publicznym.

Poluzowanie obostrzeń wynika z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które weszło w życie 8 maja tego roku.

Otwarcie ogródków gastronomicznych

Zgodnie z nim, od soboty 15 maja do 28 maja restauracje oraz lokale gastronomiczne mogą otworzyć dla klientów swoje ogródki na świeżym powietrzu. Klienci będą musieli zajmować co drugi stolik i odległość między stolikami będzie musiała wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m licząc od powierzchni stolika.

- Bardzo czekaliśmy aż będziemy mogli otworzyć ogródki - podkreśliła w rozmowie z TVN24 Jolanta Kudrycka, właścicielka restauracji w Białymstoku. - Czas pandemii był dla nas trudny, szczególnie tej fali, która jest teraz, to trwało siedem miesięcy, to jest bardzo długo. Teraz można powiedzieć otwieramy lokal tak jakby na nowo - dodała.

Kudrycka zgodziła się, że to był ostatni moment, żeby ratować upadającą branżę gastronomiczną. - Staraliśmy się ratować dowozami, choć normalnie, na co dzień nie zajmujemy się dowozami - wskazała.

Transport zbiorowy

To niejedyne zmiany. Od soboty do 5 czerwca br. więcej osób będzie mogło podróżować publicznym transportem zbiorowym. Oznacza to, że w np. w pociągu, autobusie, tramwaju dostępnych będzie 100 proc. miejsc siedzących albo 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

Także od soboty do 5 czerwca samochodem do przewozu więcej niż siedmiu osób i nie więcej niż dziewięciu łącznie z kierowcą będzie mogło podróżować nie więcej osób niż połowa miejsc siedzących.

Bez maseczek na świeżym powietrzu

Od 15 maja zniesiony zostanie także obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Należy jednak pamiętać, że bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych. Nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby m.in.: obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym.

Maseczki trzeba też nosić w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).

Przyspieszenie luzowania obostrzeń

W środę rząd zapowiedział . Premier Mateusz Morawiecki ogłosił przesunięcie otwarcia kin, teatrów i instytucji kultury na 21 maja z 29 maja.

Szef rządu zapowiedział też, że zmianie ulegnie termin odmrażania klubów fitness i restauracji. Branża sportowa zostanie ponownie otwarta 28 maja, a nie 29 maja jak planowano wcześniej. Dzień wcześniej także będzie można zjeść w środku restauracji.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24